Poniedziałek w cieniu Trumpa (komentarz walutowy 23.01.2017)

Słowa Donalda Trumpa wypowiedziane w trakcie piątkowego zaprzysiężenia na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych nie spotkały się z entuzjazmem rynku. Republikanin podtrzymał dotychczasową retorykę i nie ujawnił zbyt wielu szczegółów dotyczących przyszłej polityki, a to osłabiło notowania dolara.

 

Dolar słabnie

Ta sama osoba, która zapoczątkowała w listopadzie wzrost wartości dolara, dziś powoduje że amerykańska waluta traci na wartości. W piątek odbyło się zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W trakcie przepełnionego emocjami wystąpienia Republikanin nie ujawnił, w jaki sposób zamierza realizować wcześniejsze obietnice, a dolar może nie być w stanie korzystać już tylko i wyłącznie z ogólnych informacji, mimo że fundamenty stoją po jego stronie. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Stabilizacja

Patrząc na kalendarz danych makroekonomicznych można powiedzieć, że tydzień na rynku rozpocznie się dopiero jutro, kiedy to z państw Europy oraz z USA zaczną napływać informacje na temat indeksów PMI. Czekając na nie kurs EUR/PLN pozostaje relatywnie stabilny. Wydawać się może, że złoty ze spokojem przyjął piątkową inaugurację Donalda Trumpa, jednak inwestorzy nie zapominają o mogących się przebudzić zagrożeniach. Dziś średnia wartość wspólnej waluty osiągnęła 4,37 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Rynek nie lubi niepewności

Spadek notowań dolara odzwierciedlił się również w jego relacji w parze z polskim pieniądzem, gdzie jeszcze w piątek wartość amerykańskiej waluty sięgała 4,10 PLN. Podtrzymanie przed Donalda Trumpa atmosfery niepewności na rynku nie sprzyja notowaniom dolara. W dodatku skromne kalendarium na ten tydzień oraz cisza wśród przedstawicieli Fed przed przyszłotygodniowym posiedzeniem w sprawie stóp procentowych może utrudnić tej walucie na odrobienie strat. Dziś średnia wartość dolara wynosiła 4,07 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Jeszcze spokojnie

Postawa Donalda Trumpa może podbijać awersję do ryzyka, co będzie oznaczać ucieczkę inwestorów w kierunku bezpiecznych aktywów. W związku z tym w trakcie dzisiejszej sesji w parze CHF/PLN można było zaobserwować zwiększoną aktywność franka szwajcarskiego. Nadchodzący tydzień nie będzie obfitował w ilość publikacji z Polski. Przedstawiona zostanie jednie stopa bezrobocia, protokół z posiedzenia RPP oraz wskaźnik wyprzedzający koniunktury, a dane te nie powinny wprowadzić dużych wahań. Rynek skupi się więc przede wszystkim na globalnych sygnałach. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 4,07.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt w górę

Poniedziałek przyniósł natomiast umocnienie funtowi, co może wynikać z ewentualnego porozumienia gospodarczego do jakiego mogłoby dojść pomiędzy USA, a Wielką Brytanią. Dla GBP znacząca będzie również decyzja Sądu Najwyższego w sprawie udziału parlamentu w procesie opuszczania struktur UE. W nadchodzących dniach inwestorzy skupią się także na odczycie PKB za IV kwartał oraz wystąpieniu szefa BoE Marka Carneya. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,07 PLN.

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.01.2017
Katarzyna Orawczak