Poniedziałek trudny dla złotego (komentarz walutowy 09.01.2017)

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy powstrzymały dalszy spadek wartości dolara. Choć wzrost zatrudnienia nieco rozczarował oczekiwania, to zwiększenie płacy godzinowej może rozbudzić apetyt na większą ilość podwyżek stóp procentowych w 2017 roku.

 

Payrolls zaskoczyły

W ostatni dzień minionego tygodnia rynek zapoznał się z danymi dotyczącymi zatrudnienia i wynagrodzenia w Stanach Zjednoczonych. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym, przy prognozach 177 tysięcy, wyniosło 156 tysięcy. Pozytywnym zaskoczeniem okazała się natomiast płaca godzinowa, która odnotowała wzrost do wartości 0,4%. Odczyty wyhamowały zeszłotygodniowy spadek notowań dolara. Natomiast dzisiejsze dane z Niemiec i Strefy Euro opowiedziały się za euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,05 USD.
EUR/USD

euro, dolar, EUR, USD
Źródło: bankier.pl

Silne dane z Europy

Początek tygodnia przyniósł silne dane z Niemiec i Strefy Euro, które wywołały aprecjację wspólnej waluty względem złotego. Niemiecka produkcja przemysłowa w ujęciu rok do roku wzrosła do wartości 2,2%, a bilans handlu zagranicznego tego kraju wyniósł 21,7 mld. Z eurolandu napłynęły natomiast informacje o poprawie nastrojów wśród inwestorów. Indeks Sentix wzrósł z 12,5 pkt. do 18,2 pkt. Za optymistycznymi wiadomościami powędrowało euro, którego średni kurs osiągnął dziś 4,37 PLN.
EUR/PLN

euro, złoty, EUR, PLN
Źródło: bankier.pl

Czekając na sygnały Fed

Korektę odnotował dziś dolar w parze z polskim pieniądzem. Wzrost atrakcyjności amerykańskiej waluty związany jest z piątkowymi odczytami z rynku pracy, które pobudziły apetyt na odważniejsze sygnały ze strony Rezerwy Federalnej. Najbliższe dni wypełnione są wystąpieniami poszczególnych przedstawicieli Fed, jednak kluczowe znaczenie będą mieć słowa szefowej banku centralnego USA. Rynek pozna postawę Janet Yellen w nocy z czwartku na piątek. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 4,16 PLN.
USD/PLN

dolar, złoty, USD, PLN
Źródło: bankier.pl

Obawy przed piątkiem 13-tego

Analogicznie do wykresu pary USD/PLN prezentuje się dzisiejsza sytuacja polskiej waluty w parze z frankiem, który sięgnął wartości 4,09 PLN. Wzrostowi nie przeszkodziły ostatnie silne dane dotyczące inflacji w Polsce oraz indeksu PMI dla przemysłu. Inwestorzy zachowują dystans wobec złotego, w związku ze zbliżającą się oceną wiarygodności kredytowej kraju. W piątek 13 grudnia rating Polsce wystawią dwie agencje: Moody’s oraz Fitch. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 4,08 PLN.
CHF/PLN

frank szwajcarski, złoty, CHF, PLN
Źródło: bankier.pl

Brexit osłabia funta

Ostatnie sygnały napływające z Wysp nie sprzyjają brytyjskiej walucie. Postawa premier rządu Theresy May wznieca obawy o tzw. twardy Brexit. Uwidacznia się również brak wspólnego frontu w Zjednoczonym Królestwie. Premier Szkocji Nicola Sturgeon domaga się kolejnego referendum, w związku z brakiem większości wśród Szkotów odnośnie opuszczenia UE. Emocje może ostudzić wyrok Sądu Najwyższego. W styczniu ogłoszona zostanie decyzja w sprawie udziału parlamentu podczas wdrażania art. 50 Traktatu Lizbońskiego. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,05 PLN.
GBP/PLN

funt, złoty, GBP, PLN
Źródło: bankier.pl
09.01.2017
Katarzyna Orawczak