Poranny komentarz walutowy 10.03.2016

Dziś rynki finansowe poznają decyzję EBC w sprawie stóp procentowych. Będzie miała ona bardzo duże znaczenie dla kursów walut przede wszystkim związanych z euro. Największe wahania prawdopodobnie będą widoczne na parach EUR/USD oraz EUR/PLN.

Dzisiejsza sesja będzie szczególnie istotna dla pary EUR/USD. Nocna publikacja chińskich danych o inflacji sprowadziła kurs nieznacznie w dół, choć nie do końca wiadomo, czy to właśnie ten czynnik miał wpływ na umocnienie dolara, czy po prostu ogólne napięcie panujące na rynku. Rynek przewiduje, że EBC obniży dziś stopę depozytową o 10 punktów bazowych. Takie są oczekiwania, a co postanowią decydenci przekonamy się już przed godziną 14. Średni kurs euro dziś o poranku wyniósł 1,09 USD.

Na lokalnym rynku dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.  Większość uczestników rynku zakłada, że nie zmieni ona dotychczasowej wysokości stóp procentowych. Złoty czwartkową sesję rozpoczął od umocnienia wobec euro. Kurs EUR/PLN poruszał się na pograniczu poziomów 4,30-4,31. Nieznaczną zwyżkę zaliczył kurs dolara oraz franka. Funt po wczorajszych wahaniach dziś o poranku poruszał się bardzo stabilnie, a jego średni kurs wyniósł 5,57 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Sprzedaż detaliczna – Hiszpania
  • Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego – Strefa Euro
  • Konferencja prasowa po posiedzeniu EBC – Strefa Euro
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA.
10.03.2016
Trześniowski