Poranny komentarz walutowy 12.04.2016

To, co złoty wczoraj odrobił, dziś rano stracił. Natomiast zdecydowanie lepiej ma się funt, który umacnia się już kolejny dzień. Spory wzrost został również zanotowany na głównej parze walutowej.

Początek tygodnia nie przyniósł zbyt wielkich zmian na głównej parze walutowej. EUR/USD porusza się w przedziale, z którego ciężko wywnioskować, czy w najbliższym czasie nastąpi obranie nowego kierunku notowań. Poniedziałkowe kalendarium w porównaniu z dzisiejszym, było bardzo ubogie. Dziś inwestorzy skoncentrują się na wypowiedział przedstawicieli Fedu oraz tygodniowym raporcie dotyczącym zmian w zapasach paliwa. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,14 USD.

Poprawa nastrojów na rynku globalnym sprzyjała naszej walucie niestety tylko podczas wczorajszej sesji. Dziś złoty lekko traci wobec euro, którego kurs zmierza w kierunku 4,28. Frank szwajcarski również zwyżkuje w stronę wartości 3,93. Po publikacji danych o niemieckiej inflacji kursy zaczęły się wahać, mimo że jej wartość była zgodna z prognozami. Funt podejmuje kolejną próbę umocnienia się. Być może uda mu się przebić ostatnie maksimum o ile dane o inflacji, które dziś poznamy nie będą gorsze od oczekiwań. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,33 PLN, natomiast za dolara trzeba było średnio zapłacić 3,74 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja konsumencka – Wielka Brytania
  • Inflacja producencka – Wielka Brytania
  • Wskaźnik inflacji bazowej – Polska
  • Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker) – USA
  • Wystąpienie szefa Fed z San Francisco (John Williams) – USA
  • Wystąpienie szefa Fed z Richmond (Jeffrey Lacker) – USA.
12.04.2016
Trześniowski