Poranny komentarz walutowy 13.06.2016

To będzie tydzień posiedzeń banków centralnych. W środę spotkają się członkowie Fedu, a w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmą Bank Anglii oraz Szwajcarski Bank Narodowy. Oprócz tych wydarzeń inwestorzy zwrócą jeszcze uwagę na dużą liczbę publikacji danych makroekonomicznych.

Dla głównej pracy walutowej najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie środowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Uczestnicy rynku po ostatnich danych z rynku pracy nie spodziewają się, aby Fed dokonał podwyżki stóp procentowych w tym miesiącu. Terminem, który aktualnie najbardziej jest brany pod uwagę jest wrzesień. Wiele w tej kwestii zależy również od finału referendum w Wielkiej Brytanii, które stanowi aktualnie największy czynnik ryzyka dla rynków finansowych. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,12 USD.

Złoty rozpoczął nowy tydzień od niewielkiego umocnienia wobec euro, dolara i funta brytyjskiego. Również para CHF/PLN po silnym wzroście na koniec tygodnia do poziomu 4,02 poranek rozpoczęła od zejścia do 4,01. Za funta brytyjskiego średni dziś rano musieliśmy zapłacić 5,50, natomiast za dolara 3,87. Kurs euro po intensywnym piątkowym wzroście osunął się do 4,36. Dziś na notowania naszej waluty być może będzie miała wpływ publikacja inflacji CPI za maj. Będzie to finalny odczyt, dlatego inwestorzy mogą na niego nie zareagować. Oprócz środowego posiedzenia Fedu, swoje obrady w sprawie stóp procentowych w tym tygodniu będzie jeszcze miał Bank Anglii oraz Szwajcarski Bank Narodowy.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja konsumencka – Słowacja
  • Bilans płatniczy – Polska
  • Inflacja CPI – Polska.

 

13.06.2016
Trześniowski