Poranny komentarz walutowy 14.01.2016

Czwartkowa sesja rozpoczęła się od ponownej próby umocnienia złotego. Euro odrobiło poniesione wczoraj  straty, ale wszystko wskazuje na to, że nie na długo. Nasza waluta zdecydowany opór stawia również frankowi. Dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych.

Wczorajsza sesja zakończyła się dla dolara dość niefortunnie. Od początku tygodnia amerykańska waluta systematycznie umacniała się wobec euro, aż do środowego popołudnia. Para EUR/USD z poziomu 1,0808 podskoczyła w okolice 1,09. Zmiana kierunku notowań nastąpiła m.in. za sprawą mocnego tąpnięcia w wycenie ropy naftowej, której wartość spadła poniżej 30 dolarów za baryłkę. Dziś inwestorzy będą próbować walczyć z pesymizmem na rynku.

Na parze EUR/PLN został zahamowany spadek. Wydaje się jednak, że złoty nie powiedział ostatniego słowa. Wczorajsze zamknięcie sesji w okolicy 4,35 dziś zostało już zrewidowane i przesuwamy się powoli w kierunku 4,33. Mocniejsze ruchy od rana były natomiast widoczne na USD/PLN. Dolar umocnił się wobec złotego i obecnie porusza się na pograniczu 3,99 – 4,00. Najlepiej polska waluta ma się w stosunku do franka. Na pewno cieszą się z tego powodu „frankowicze”, którzy już długo czekali na kurs CHF/PLN poniżej 3,97.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Decyzja w sprawie stóp procentowych – Polska
  • Szacunki rocznej dynamiki PKB – Niemcy
  • Decyzja w sprawie stóp procentowych – Wielka Brytania
  • Publikacja protokołu z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego – Strefa Euro
  • Publikacja danych dotyczących liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – USA.
14.01.2016
Trześniowski