Poranny komentarz walutowy 14.03.2016

Kolejny tydzień na rynku walutowym z bankami centralnymi w tle. W najbliższych dniach dowiemy się, jakie decyzje podejmie Fed, SNB oraz BoE w sprawie stóp procentowych w USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Główna para walutowa zeszły tydzień zakończyła na poziomie dość wysokim, bo blisko 1,12. Decyzja EBC spowodowała umocnienie euro, jednak dolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Oprócz wielu publikacji makroekonomicznych, które mogą mieć bardzo duży wpływ na kurs EUR/USD w centrum uwagi inwestorów będzie środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Wg opinii wielu analityków nie dojdzie jeszcze do podwyżki stóp procentowych, mimo całkiem dobrych sygnałów ze strony amerykańskiej gospodarki. Reakcja dolara na komunikat po posiedzeniu, będzie zależna od tonu wystąpienia prezes Fed J. Yellen. Dziś rano średni kurs euro wyniósł 1,11 USD.

Na lokalnym rynku również będzie działo się dosyć sporo. Jutro zostanie opublikowany poziom inflacji CPI za luty, a w środę poznamy m.in. poziom przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Kolejnego dnia otrzymamy dane o poziomie inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro oraz dane z Polski o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, których dopełnieniem będzie wynik sprzedaży detalicznej za luty. Na pary CHF/PLN oraz GBP/PLN wpływ będą mieć czwartkowe decyzje szwajcarskiego i brytyjskiego banku centralnego ws. stóp procentowych.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja konsumencka – Słowacja
  • Produkcja przemysłowa – Strefa Euro.

 

14.03.2016
Trześniowski