Poranny komentarz walutowy 14.04.2016

Dziś uczestników rynków finansowych czekają dwie, a nawet trzy ważne publikacje, które mogą mieć spory wpływ na kursy walut. Wartość inflacji konsumenckiej w Strefie Euro jest istotna dla EBC, wynik inflacji konsumenckiej w USA dla Fedu, a na decyzję w sprawie stóp procentowych czeka Wielka Brytania. Czwartek zapowiada się ciekawie…

Początek czwartkowej sesji EUR/USD rozpoczęło od spadku, który trwa nieprzerwanie od wczoraj. Mimo że środowe dane ze Stanów Zjednoczonych mocno rozczarowały inwestorów, to dolar utrzymał przewagę nad euro. To, czy dolar utrzyma dobrą passę, zależy od dzisiejszych danych o inflacji. Inwestorzy również bacznie przysłuchują się każdym doniesieniom na temat niedzielnego spotkania głównych producentów ropy naftowej. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,12 USD.

Złoty słabnie o poranku. Kurs funta przebił poziom 5,40, a frank szwajcarski podskoczył do 3,95. Nasza waluta traci również sporo wobec euro i dolara. Wspólna waluta przekroczyła opór na poziomie 4,30. Jeśli dzisiejsza wartość inflacji HICP będzie zgodna z prognozami, ten poziom może utrzymać się dłużej. Dolar natomiast czeka na dane o inflacji CPI oraz na informacje o ilości złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Jego średni kurs dziś rano wyniósł 3,82 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja konsumencka – Włochy
  • Inflacja konsumencka – Strefa Euro
  • Decyzja w sprawie stóp procentowych – Wielka Brytania
  • Inflacja konsumencka – USA
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa Fed z Atlanty (Dennis Lockhart) – USA.
14.04.2016
Trześniowski