Chat with us, powered by LiveChat

Poranny komentarz walutowy 15.03.2016

Podczas dzisiejszej sesji zostaną opublikowane ważne dane makro, które mogą mieć spore znaczenie dla par związanych ze złotym. Na główną parę walutową natomiast oprócz spekulacji na temat decyzji Fedu będą jeszcze miały wpływ publikacje dotyczące sytuacji tamtejszej gospodarki.

Na parze EUR/USD oprócz porannych wahań prawdopodobnie większej aktywności nie zauważymy. Inwestorzy na dzień przed decyzją Fedu prawdopodobnie nie będą podejmować większej aktywności. Jedynym bodźcem, który może wywołać większe zamieszanie na rynku są dzisiejsze publikacje makro, z których najistotniejszy będzie wynik sprzedaży detalicznej. Średni kurs euro dziś rano wyniósł 1,11 USD.

Złoty rozpoczął wtorkową sesję od osłabienia wobec większości walut. Było to spowodowane opublikowanym dziś przez NBP raportem o inflacji, który wykazał, że do końca 2018 roku cel inflacyjny może nie zostać osiągnięty. Inwestorzy jeszcze dziś zwrócą na pewno uwagę na dane z Polski dotyczące inflacji CPI za luty oraz bilans płatniczych. Średnie kursy walut dziś rano wyglądały w następujący sposób: za jedno euro trzeba było średnio zapłacić 4,27 PLN, za dolara 3,85 PLN, za franka szwajcarskiego 3,90, natomiast funt kosztował 5,49 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wynik sprzedaży detalicznej – USA
  • Inflacja producencka – USA
  • Bilans płatniczy – Polska
  • Inflacja CPI – Polska
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa – USA.

15.03.2016
Aniela Agopsowicz