Chat with us, powered by LiveChat

Poranny komentarz walutowy 15.04.2016

Dobre dane z Chin nie zrobiły wrażenia na uczestnikach rynku. Początek piątkowej sesji przyniósł wyhamowanie spadków na głównej parze walutowej. Złoty dzisiejszy handel rozpoczął stabilnie.

Nocne dane z chińskiej gospodarki okazały się całkiem dobre. PKB był zgody z oczekiwaniami i wzrósł o 6,7%. Również produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna zanotowały wzrost. Sytuacja na głównej parze walutowej po tych informacjach nie uległa dużej zmianie, kurs poruszał się w rejonie poziomu 1,1250. Niewielkie umocnienie dolara nastąpiło dopiero rano. W centrum uwagi inwestorów pozostaje dzisiejsza publikacja produkcji przemysłowej z USA. Średni kurs euro o poranku wyniósł 1,12 USD.

Złoty chwilowo pozostaje głównie pod wpływem czynników ogólnoświatowych. Uczestnicy rynku śledzą zarówno wystąpienia publiczce przedstawicieli Fedu, jak i EBC. Polityka monetarna i wszelkie wydarzenia z nią związane cieszą się ostatnio największym zainteresowaniem. Kurs euro rano dziś rano wahał się w okolicy poziomu 4,29. Dolar po chwilowej stabilizacji znajduje się na poziomie 3,81, z perspektywą do dalszego wzrostu. Frank szwajcarski piątek rozpoczął od lekkiego spadku, ale cały czas utrzymuje się w okolicy 3,94. Funt brytyjski kontynuuje dobrą passę i umacnia się wobec złotego. Jego średni kurs dziś rano wyniósł 5,39 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Handel zagraniczny – Strefa Euro
  • Produkcja przemysłowa – USA
  • Indeks Uniwersytetu Michigan – USA
  • Wystąpienie szefa Fedu z Chicago (Charles Evans) – USA.

15.04.2016
Aniela Agopsowicz