Poranny komentarz walutowy 18.01.2016

Agencja Standard & Poor’s podjęła zaskakującą decyzję dla wszystkich i obniżyła rating Polski z poziomu A- do BBB+ z perspektywą negatywną. Początek tygodnia po tak burzliwym piątku przyniósł niewielkie zmiany w notowaniach par walutowych. Złoty w dalszym ciągu pozostaje osłabiony wobec wszystkich walut.

Informacja o obniżeniu zdolności kredytowej naszego kraju wywołała spory wstrząs na rynku walutowym. Kursy walut zareagowały na tę wieść silną deprecjacją złotego. EUR/PLN wybiło się prawie do 4,49, CHF/PLN przez chwilę utrzymywało się powyżej 4,10, natomiast kurs USD/PLN dotarł aż do 4,10.

Wielu inwestorów w dalszym ciągu szuka wyjaśnień tak niespodziewanej decyzji tej agencji ratingowej zwłaszcza, że inne (np. agencja Fischer) tak krytycznie Polski nie oceniły. Standard & Poor’s uzasadnił swoją decyzję następująco: „Od wygrania wyborów w październiku 2015 roku, nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji”. Jak widzimy agencja podejmując powyższą decyzję sugerowała się tylko i wyłącznie czynnikami natury politycznej.

Dzisiejszy poranek niestety nie wskazywał na poprawę sytuacji naszej waluty. Kurs euro poruszał się lekko poniżej 4,48. Fran szwajcarski również nieznacznie odpuścił i zszedł do 4,08. Jedynie kurs dolara wybił się powyżej 4,12 prawdopodobnie dlatego, że Stany Zjednoczone mają dziś dzień wolny od pracy.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wystąpienie publiczne Yvesa Mersch (członka zarządu ECB) – Strefa Euro
  • Publikacja wskaźnika inflacji bazowej – Polska
18.01.2016
Trześniowski