Poranny komentarz walutowy 18.02.2016

Na rynku walutowym utrzymuje się pozytywny nastrój, który dobrze wpływa na naszą walutę. Złoty rozpoczął dzisiejszą sesję lekkim umocnieniem.

Czwartkowy handel na rynku walutowym rozpoczęliśmy lekkimi wahaniami na głównej parze walutowej. Inwestorzy z opublikowanego wczoraj protokołu z posiedzenia Fedu nie dowiedzieli się w zasadzie nic nowego. Jedynie upewnili się, że amerykański bank centralny będzie postępował bardzo ostrożnie i to w zasadzie wystarczyło, aby utrzymać dobry nastrój na rynku. Czynnikiem, który może jeszcze dziś i jutro mocniej wpływać na ruchy walut jest ropa naftowa. Trwające rozmowy państw OPEC oraz Rosji wprowadzają spore zamieszanie. Z jednej strony wzbudzają optymizm – główni producenci chcą osiągnąć porozumienie – z drugiej strony niepewność i obawy, ponieważ te działania nie do końca pokrywają się z reakcją notowań czarnego surowca. Średni kurs euro wyniósł dziś o poranku 1,11 USD.

Złoty na parze z euro i dolarem miał bardzo burzliwy początek dnia. Po mocniejszych skokach nasza waluta zdołała się umocnić wobec tych dwóch walut. Inaczej wyglądała nad ranem sytuacja franka szwajcarskiego. Utrzymywał się on bardzo stabilnie na poziomie 3,98. Inwestorzy zapewne prześledzą uważnie opublikowany dziś protokół z ostatniego posiedzenia EBC.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Bilans płatniczy – Strefa Euro
  • Protokół z posiedzenia EBC – Strefa Euro
  • Protokół z posiedzenia RPP – Polska
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów ropy – USA.
18.02.2016
Aniela Agopsowicz