Poranny komentarz walutowy 18.04.2016

Początek tygodnia na rynku walutowym rozpoczęliśmy stabilnie. Brak ważniejszych publikacji makroekonomicznych może przyczynić się do mniejszej aktywności inwestorów. Przedział wahań kursów walut prawdopodobnie będzie niewielki. Niedzielne spotkanie głównych producentów ropy naftowej zakończyło się bez porozumienia.

Niedzielne spotkanie przedstawicieli państw największych producentów ropy naftowej na świecie nie zakończyło się porozumieniem. Brak kompromisu oznacza dalsze negocjacje, jednak na tę chwilę nie wyznaczono nowego terminu. Świat finansowy bacznie obserwuje zmiany zachodzące na rynku ropy naftowej, która mimo odbicia cały czas jest zagrożona spadkami ze względu na jej nadprodukcje. Ma to swoje przełożenie na kursy walut. Piątkowe dane makro z USA okazały się gorsze od prognoz, jednak nie miały silnego przełożenia na parę EUR/USD. Dziś rano średni kurs euro wyniósł 1,12 USD.

Złoty nowy tydzień rozpoczął tuż pod kreską wyznaczającą poziom 4,29 na parze z euro. Dzisiejsze dane z rynku pracy prawdopodobnie nie będą miały większego znaczenia dla notowań naszej waluty. Większych wahań należy się spodziewać w trakcie jutrzejszego dnia gdyż poznamy wtedy m.in. wartość sprzedaży detalicznej za marzec. Kurs dolara nieznacznie podskoczył do wartości 3,80 a wartość franka szwajcarskiego niewiele zmieniła się od poziomu piątkowego zamknięcia, kurs CHF zbliżył się do 3,93. Funt brytyjski rozpoczął poniedziałkową sesję trochę niżej niż ją zakończył w zeszłym tygodniu. Kurs GBP/PLN aktualnie znajduje się na poziomie 5,38 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja producencka – Czechy
  • Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska.
18.04.2016
Trześniowski