Poranny komentarz walutowy 19.05.2016

Czerwcowa podwyżka stóp procentowych w USA bardziej prawdopodobna – taki wniosek inwestorzy wyciągnęli z opublikowanego wczoraj protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Dolar zdecydowanie umocnił się wobec euro. Dziś poznamy kilka ważnych danych makro dla naszego kraju, które mogą w istotny sposób wpłynąć na notowania złotego.

Wczorajszy protokół z ostatniego posiedzenia Fedu okazał się solidnym wsparciem dla dolara. Treści w nim zawarte wskazują na wysokie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w czerwcu. W opinii większości decydentów gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się dobrze, a negatywne czynniki zewnętrzne ustabilizowały się na tyle, aby móc brać pod uwagę ten termin. Dziś w kalendarium znajduje się publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia EBC, który prawdopodobnie nie wpłynie w żaden sposób na notowania głównej pary walutowej. Inwestorzy najpewniej zwrócą uwagę na wieczorne wystąpienie publiczne szefa Fedu z Nowego Jorku.  Średni kurs euro dziś rano wyniósł 1,12 USD.

Na szczególną uwagę zasługują notowania pary GBP/PLN. Wczorajsze umocnienie funta o 12 gr było bardzo imponujące. Miało ono najprawdopodobniej związek z jednym z ostatnich sondaży, który wykazał, że większość Brytyjczyków jest za pozostaniem w UE. Kurs funta dziś rano znajdował się w pobliżu poziomu 5,70. Notowania EUR/PLN po wczorajszym wzroście dziś stabilnie poruszają się w okolicy 4,39. Dolar umocnił się wobec złotego do poziomu 3,92, dopiero dziś rano nieznacznie odpuścił i zszedł o jeden grosz niżej. Nasza waluta powraca również do zeszłotygodniowych poziomów na parze z frankiem, którego aktualna średnia wartość wynosi 3,96 PLN. Dziś poznamy kilka ważnych danych makro dla naszego kraju, które mogą w istotny sposób wpłynąć na notowania złotego.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wynik sprzedaży detalicznej – Wielka Brytania
  • Protokół z posiedzenia EBC – Strefa Euro
  • Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa – Polska
  • Wynik sprzedaży detalicznej – Polska
  • Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa Fedu z nowego Jorku (William Dudley) – USA.

19.05.2016
Aniela Agopsowicz