Poranny komentarz walutowy 2.05.2016

Poniedziałkowy handel na rynku walutowym rozpoczęliśmy bardzo spokojnie. Złoty nieznacznie umocnił się wobec większości walut. Dziś czeka nas publikacja kilku ważnych wskaźników ekonomicznych, które będą miały wpływ na kursy walut.

Euro po ostatnich zwyżkach aktualnie zbliżyło się do punktu opory, który znajduje się na poziomie 1,15. Piątkowe dane z USA nie wsparły dolara, za to dynamika PKB dla Strefy Euro pozytywnie zaskoczyła. Dziś w kalendarium seria danych z przemysłu a wśród nich najważniejszy dla dolara indeks ISM. Inwestorzy już dziś niecierpliwie wyczekują piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Średni kurs euro dziś rano wyniósł 1,14 USD.

Złoty po zeszłotygodniowych wahaniach dziś tydzień rozpoczął dość spokojnie. Kurs euro o poranku znajdował się w okolicy poziomu 4,36. To o 4 grosze niżej, niż ostatnie szczyty. Obiecująco wyglądały również notowania złotego na parze z dolarem, który po ostatnich spadkach powrócić do poziomu 3,80. Notowania GBP/PLN odbywają się dziś bez udziału Wlk. Brytanii, która obchodzi dziś Majowe Święto Bankowe a kurs kieruje się w stronę 5,58. Notowania franka szwajcarskiego mogą być dziś poddane sporym wahaniom, ponieważ zostaną opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz indeks PMI dla przemysłu, a na koniec dnia będzie przemiał prezes SNB T. Jordan. Średni kurs CHF wyniósł dziś rano 3,97 PLN. Oprócz powyższych publikacji poznamy jeszcze indeks PMI dla przemysłu z Polski.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks PMI dla przemysłu – Polska
  • Sprzedaż detaliczna – Szwajcaria
  • Indeks PMI dla przemysłu – Szwajcaria
  • Indeks PMI dla przemysłu – Strefa Euro
  • Indeks PMI dla przemysłu – USA
  • Indeks ISM dla przemysłu – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa SNB (Thomas Jordan) – Szwajcaria.
02.05.2016
Trześniowski