Poranny komentarz walutowy 20.06.2016

Kursy walut po najnowszym sondażu dotyczącym Brexitu opublikowanym na weekend wyraźnie zmieniły kierunki notowań. Początek nowego tygodnia rozpoczęliśmy od umocnienia się złotego oraz osłabienia dolara. Inwestorzy rozpoczynają odliczanie do czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii.

Poniedziałkową sesję główna para walutowa rozpoczęła od silnego wzrostu powyżej poziomu 1,13. Był on spowodowany weekendowymi wynikami sondaży dotyczących Brexitu, z których wynikało, że większość Brytyjczyków opowiada się za pozostaniem w UE. Wyraźnie poprawiło to nastroje na rynkach. Brak ważniejszych publikacji danych makro spowoduje, że wpływ na parę EUR/USD będą miały dziś przede wszystkim doniesienia z Wielkiej Brytanii. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,13 USD.

Miniony tydzień był bardzo ciężki dla złotego. Ten teoretycznie nie zapowiada się lepszy, choć jego początek na to wskazuje. Nasza waluta umocniła się wobec euro i zeszła do poziomu 4,39. Podobnie sytuacja wygląda na parze z frankiem, którego kurs w dalszym ciągu znajduje się powyżej 4 zł. Dolar natomiast powrócił do wartości 3,87. Niewielka poprawa nastrojów na rynku walutowym spowodowała, że kurs funta stabilnie kroczy ścieżką wzrostową. Aktualnie przebił poziom 5,66 i to prawdopodobnie nie koniec na dziś.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja producencka – Niemcy
  • Wystąpienie szefa Fedu z Minneapolis (Neel Kashkari) – USA.
20.06.2016
Aniela Agopsowicz