Poranny komentarz walutowy 21.03.2016

Zeszły tydzień był bardzo ważny dla rynku walutowego. Waluty nieznacznie zmieniły swoje pozycje, które prawdopodobnie w najbliższych dniach za wiele się nie zmienią. Kalendarium makroekonomiczne zawiera kilka ważnych pozycji, najistotniejsze z nich poznamy we wtorek.  

Inwestorzy po środowej decyzji Fedu w najbliższych dniach będą bacznie przysłuchiwać się wystąpieniom publicznym jego przedstawicieli. Będą one miały dla nich największe znaczenie, ponieważ w nich upatrują wyjaśnienia ostatniego postanowienia banku. Oprócz czwartkowej publikacji wyniku zamówień na dobra trwałego użytku dla dolara istotny będzie jeszcze finalny odczyt PKB. Dziś główna para walutowa rozpoczęła sesją od nieznacznego spadku. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,12 USD.

Złoty rozpoczął tydzień spokojnie, z lekkim umocnieniem. Na parze z euro wykazuje tendencje do dalszego schodzenia w dół w kierunku poziomu 4,24. Dolar po zeszłotygodniowym osłabieniu dziś rano próbował wybić się z poziomu 3,78, ale czy mu się to uda zależeć będzie bardziej od dzisiejszych nastrojów na rynku ogólnoświatowym. Para CHF/PLN jak na razie znajduje się poniżej 3,90 i być może pozostanie tak do końca dnia. Największym zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest para GBP/PLN. Po piątkowej stabilizacji wydawało się, że kurs funta pójdzie w górę, w kierunku 5,47. Tymczasem to złoty umocnił się wobec brytyjskiej waluty, której wartość spadła do poziomu 5,44 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Bilans płatniczy – Strefa Euro
  • Koniunktura gospodarcza – Polska
  • Sprzedaż domów na rynku wtórnym – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa Fed z Atlanty (Dennis Lockhart) – USA.
21.03.2016
Aniela Agopsowicz