Poranny komentarz walutowy 21.04.2016

Wystarczyły dobre dane makro i wzrost wartości ropy naftowej, aby umocnić dolara wobec euro i złotego. Czy dzisiejsza decyzja EBC pomoże, czy zaszkodzi amerykańskiej walucie przekonamy się po posiedzeniu, które zostało zaplanowane na godzinę 13:45.

Większa liczba sprzedanych domów w USA na rynku wtórnym oraz spadek produkcji ropy naftowej stworzył dolarowi idealne warunki do umocnienia się wobec euro. Z poziomu 1,1380 który para notowała wczoraj dziś znajdujemy się w okolicy 1,1290. To czy posiedzenie Europejskiego banku Centralnego popsuje amerykańskiej walucie plan dalszej aprecjacji zależy od tonu, w jakim ono przebiegnie. Decydenci EBC ostatnio wysyłali sprzeczne sygnały, co do dalszych posunięć w polityce monetarnej Strefy Euro. Inwestorzy jednak nie spodziewają się, aby M. Draghi dokonał jakichś znaczących zmian. Średni kurs euro o poranku wyniósł 1,12 USD.

Poprawa atmosfery na rynku sprzyjała niestety tylko przez chwilę naszej walucie w zestawieniu do euro. Para EUR/PLN rozpoczęła sesję na poziomie 4,26 a już po kilku godzinach znalazła się na wysokości 4,28. Podobnie sytuacja wyglądała na kursie franka, który po wczorajszym spadku do 3,88 stwarzał wrażenie poddanego naszej walucie. Niestety dzisiejszy poranek przyniósł umocnienie do 3,90. Niewzruszony na czynniki ogólnoświatowe pozostaje funt, który po wczorajszym spadku do 5,40 dziś rano odrobił już wszystkie straty i powrócił do 5,44. Para USD/PLN po wczorajszej stabilizacji dziś rozpoczęła sesję od wzrostu w kierunku 3,80.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wynik sprzedaży detalicznej – Wielka Brytania
  • Decyzja ECB w sprawie stóp procentowych – Strefa Euro
  • Publikacja protokołu z posiedzenia RPP – Polska
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA.
21.04.2016
Trześniowski