Poranny komentarz walutowy 22.04.2016

Wczorajsza konferencja prasowa po posiedzeniu EBC wywołała spore zmiany na rynku walutowym. Złoty osłabił się wobec euro i dolara. Funt brytyjski natomiast wytrwale pnie się w górę docierając do nowego maksimum.

Wczorajsza decyzja EBC była zgodna z oczekiwaniami rynku. Większe wahania i zmiany w notowaniach EUR/USD wzbudziła jednak konferencja prasowa po posiedzeniu. Euro wówczas umocniło się do poziomu 1,1378, a następnie równie szybko powróciło do poprzedniego poziomu. Dziś po porannych publikacjach indeksów PMI kurs euro zszedł poniżej wartości 1,1280. Inwestorzy niecierpliwie będę wyczekiwać wstępnych danych dotyczących przemysłu w USA, które poznamy o godzinie 15:45.

Nasza waluta na koniec tygodnia osłabiła się wobec euro i dolara. Wczorajsza konferencja prasowa po posiedzeniu EBC była w miarę neutralna w swoim przekazie. Niektórzy analitycy zwrócili jednak uwagę na to, że prezes Draghi bardziej niż zwykle podkreślał kwestię niekorzystnych czynników, które mogą mieć wpływ na zmianę prognoz przez jego zespół stworzonych. Kurs EUR piątek rozpoczął dość wysoko, przy linii wyznaczającej poziom 4,32. Dolar tak jak przewidywałam przebił kolejny punkt oporu 3,83. Frank szwajcarski rozpoczął sesję od lekkich wahań w przedziale 3,91-3,92. Najciekawiej zapowiadają się dziś notowania funta brytyjskiego. Od wczoraj utrzymuje się w tendencji wzrostowej, aktualnie znajduje się blisko poziomu 5,50.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks PMI dla przemysłu – Strefa Euro
  • Indeks PMI dla usług – Strefa Euro
  • Koniunktura gospodarcza – Polska
  • Indeks PMI dla przemysłu – USA.
22.04.2016
Aniela Agopsowicz