Poranny komentarz walutowy 23.06.2016

Nadszedł wielki dzień. O godzinie 8:00 czasu polskiego Brytyjczycy rozpoczęli referendum w sprawie pozostania lub opuszczenia Unii Europejskiej. Oficjalne wyniki poznamy jutro prawdopodobnie o 8:00. To wydarzenie zdominowało rynki finansowe i wywiera bardzo duży wpływ na kursy walut. W cieniu pozostają dzisiejsze dane makro.

Podczas wczorajszego wystąpienia prezes Fedu Janet Yellen powiedziała praktycznie to samo, co dzień wcześniej przed Kongresem USA. Uważa ona, że słabe dane z rynku pracy są tylko przejściowe i już niedługo zobaczymy poprawę zatrudnienia. Opublikowany po południu wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym był nieco gorszy niż się spodziewano. Euro utrzymuje przewagę nad dolarem i wytrwale kieruje się w stronę 1,14. Dzisiejszą sesję EUR/USD rozpoczęło od lekkiego wzrostu, a średnia wartość wspólnej waluty wyniosła 1,13 USD.

Choć w kalendarium makroekonomicznym jest bardzo dużo istotnych danych inwestorzy raczej nie będą się nimi przejmować. Tuż przed godziną 8:00 notowania naszej waluty były bardzo stabilne. W momencie rozpoczęcia się referendum nastąpiło nagłe osłabienie PLN wobec większości walut. Kurs euro z 4,35 podskoczył do 4,37, wartość dolara wzrosła z 3,84 do 3,86, natomiast frank szwajcarski podrożał z 4,00 do prawie 4,03 PLN. Jedyne umocnienie złoty zanotował wobec funta, który stanowi dziś centrum zainteresowania inwestorów. Kurs GBP/PLN z poziomu 5,70 spadł do 5,67. Referendum w UK potrwa do godziny 23:00 czasu polskiego.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej
  • Indeks PMI dla przemysłu – Niemcy
  • Indeks PMI dla Usług – Niemcy
  • Stopa bezrobocia – Polska
  • Protokół z posiedzenia RPP – Polska
  • Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych – USA
  • Sprzedaż nowych domów – USA.
23.06.2016
Trześniowski