Poranny komentarz walutowy 25.02.2016

Dolarowa passa została wczoraj zachwiana przez gorsze dane makro. Jeśli dzisiejsze odczyty będą równie słabe możemy spodziewać się trwałej zmiany kierunku notowań na głównej parze EUR/USD.

Wczorajsze dane makro ze Stanów Zjednoczonych okazały się gorsz od prognoz. Indeks PMI dla usług z 53,2 pkt spadł do 49,8 pkt. Również słabo wypadła sprzedaż nowych domów, która spadła z 544 tys. do 494 tys. Główna para walutowa na ten fakt zareagowała wzrostem. Atmosferę na rynku finansowym poprawiła się natomiast dzięki mniejszemu wzrostowi zapasów ropy niż przewidywano. Dziś para EUR/USD pozostanie pod dużym wpływem danych o inflacji w Strefie Euro, natomiast w drugiej części dnia do większych wahań może się przyczynić publikacja liczby zamówień na dobra trwałe ze Stanów Zjednoczonych. Średni kurs euro o poranku wyniósł 1,10 USD.

Polska waluta mimo gorszych nastrojów na rynku finansowym jest stabilna. Para EUR/PLN rozpoczęła dzisiejszą sesję w okolicy poziomu 4,37. Prawdopodobnie do końca tygodnia będzie się ona wahać w przedziale 4,36-4,40. Dolar czwartkowe notowania rozpoczął od spadku do wartości 3,95. Frank szwajcarski po środowym podbiciu do 4,02 dziś zaczyna notowania niżej, w okolicy poziomu 4,00.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • PKB – Wielka Brytania
  • Inflacja konsumencka – Strefa Euro
  • Zamówienia na dobra trwałego użytku – USA
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA.
25.02.2016
Aniela Agopsowicz