Poranny komentarz walutowy 25.05.2016

Dzisiejsza sesja prawdopodobnie będzie należała do jednej ze spokojniejszych. Inwestorzy zwrócą uwagę jedynie na poranną publikację indeksu instytutu Ifo z Niemiec. W notowaniach złotego widać było dziś rano lekkie umocnienie.

Główna para walutowa po wczorajszym rajdzie w dół, dziś rozpoczęła sesję od lekkiego umocnienia euro. Być może dzisiejsza publikacja indeksu instytutu Ifo wesprze wspólną walutę bardziej niż wtorkowy indeks ZEW. Umocnienie dolara do poziomu 1,1132 wskazuje na to, że nastawienie uczestników rynku, co do podwyżki stóp procentowych jest bardziej optymistyczne niż do tej pory. Średni kurs euro dziś rano wyniósł 1,11 USD.

Notowania złotego dziś rozpoczęły się spokojniej. Po wczorajszych wzrostach przyszedł czas na lekkie odreagowanie. Zwłaszcza przyda się to parze GBP/PLN, która podczas wczorajszej sesji wzrosła do 5,80. Najwyraźniej ryzyko związane z Brexitem zmniejszyło się i funt postanowił to wykorzystać. Kurs euro po dotarciu do 4,45 środową sesję rozpoczął od spadku do 4,41. Podobnie wygląda sytuacja na dolarze, który osłabił się wobec naszej waluty do 3,95. Najbardziej w cenie trzyma się frank szwajcarski, który oscyluje w pobliży poziomu 4,00.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks instytutu Ifo – Niemcy
  • Stopa bezrobocia – Polska
  • Koniunktura konsumencka – Polska
  • Tygodniowe zmiany zapasów paliwa – USA.
25.05.2016
Trześniowski