Poranny komentarz walutowy 27.05.2016

Ostatni dzień handlu na rynku walutowym przyniósł nieznaczne umocnienie złotego. Oczy wszystkich inwestorów będą dziś zwrócone w kierunku wieczornego wystąpienia prezes Fedu J. Yellen.

Dziś oczy wszystkich inwestorów będą zwrócone tylko w jedną stronę – USA. Wieczorne wystąpienie Janet Yellen jest wyczekiwane przez uczestników odkąd poznaliśmy zapiski protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu, które zasugerowały, że kolejna podwyżka stóp procentowych może nastąpić już w czerwcu. Notowania głównej pary walutowej, mimo że zmienne, utrzymują się poniżej poziomu 1,12. Dolar wykorzystuje optymistyczny nastrój na rynku. Wczorajsze mieszane dane ze Stanów Zjednoczonych nieznacznie osłabiły USD, jednak dzisiejszą sesję rozpoczął od niewielkiego umocnienia. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,11 USD.

Złoty po jednym dniu nieobecności na rynku niewiele zmienił swoją pozycję. Poza mocniejszymi wahaniami w trakcie wczorajszej sesji, które na parze EUR/PLN doszły maksymalnie do 4,41 nie zanotowano trwalszych zmian. Dzisiejszą sesję rozpoczęliśmy o 2 grosze niżej. Średni kurs euro wyniósł 4,39 PLN. Na parach USD/PLN oraz CHF/PLN obserwujemy drugi dzień umocnienie złotego kolejno do poziomu 3, 93 i 3,97. Wczorajsza nieobecność złotego również pomogła mu w umocnieniu wobec funta. Para GBP/PLN z poziomu 5,82 obecnie znajdujemy się na 5,76.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Sprzedaż detaliczna – Hiszpania
  • Protokół z posiedzenia RPP – Polska
  • PKB – USA
  • Wystąpienie publiczne prezes Fedu J. Yellen – USA.

 

27.05.2016
Trześniowski