Poranny komentarz walutowy 30.05.2016

Podwyżka stóp procentowych w USA być może nastąpi już w najbliższych miesiącach. Taki wniosek wyciągnęli inwestorzy po piątkowym przemówieniu prezes Fed J. Yellen. Kluczowe w nadchodzącym tygodniu dla kursów walut będą dane makro.

Inwestorzy zainteresowani notowaniami dolara otrzymali na zakończenie zeszłego tygodnia kolejny sygnał, który świadczy o tym, że podwyżka stóp procentowych w USA może nadejść już w najbliższych miesiącach. Podczas piątkowego wystąpienia prezes Fed Janet Yellen podkreśliła ona, że ruch w kierunku zmiany polityki monetarnej może nastąpić już w najbliższym czasie. Najważniejszy w tym tygodniu będzie ponownie piątek. Poznamy wówczas dane z amerykańskiego rynku pracy, których istotę wielokrotnie Yellen podkreślała w swoim przemówieniu. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,11 USD.

Złoty w tym tygodniu będzie zależny od danych makroekonomicznych, z których najważniejsze będę te ze Stanów Zjednoczonych. Dla Polski istotny również będą jutrzejszy finalny odczyt dynamiki PKB. Nasza waluta dzisiejszą sesję rozpoczęła dość spokojnie na parze z euro znajduje się w okolicy 4,38, a kurs USD/PLN waha się w okolicy 3,94. Notowania funta brytyjskiego oscylują wokół poziomu 5,77, natomiast frank szwajcarski osłabił się wobec złotego do wartości 3,96.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks instytutu KOF – Szwajcaria
  • Inflacja HICP – Hiszpania
  • Koniunktura gospodarcza – Strefa Euro
  • Inflacja konsumencka – Niemcy.
30.05.2016
Trześniowski