Poranny komentarz walutowy 4.04.2016

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu i EBC oraz bardzo dużo ważnych danych makroekonomicznych – to czeka nas w tym tygodniu. Zmienność kursów walut może być w nadchodzących dniach dość duża.

Dolar nie potrafił skorzystać z dobrych danych, które otrzymał podczas piątkowej sesji. Indeks PMI oraz ISM dla przemysłu wykazały poprawę sytuacji w tym sektorze gospodarczym Stanów Zjednoczonych. Nie najgorsze również okazały się dane z rynku pracy. Lekkim zaskoczeniem był jedynie wzrost stopy bezrobocia. Amerykańska waluta umocnił się dopiero dziś rano, jednak nie tyle ile mogliśmy się tego spodziewać. W najbliższych dniach możemy obserwować silniejsze wahania, ze względu na dużą liczbę publikacji oraz wystąpień publicznych przedstawicieli banków centralnych. Inwestorzy wyczekują również protokołów z ostatnich posiedzeń Fedu oraz EBC. Kurs euro w dalszym ciągu znajduje się powyżej poziomu 1,13.

Złoty po porannych wahaniach umocnił się wobec większości walut. Najbardziej dało się to zauważyć na parze z funtem i euro. Kurs dolara i franka relatywnie stabilnie. Piątkowy wzrost indeksu PMI w Polsce drugi miesiąc z rzędu pozytywnie zaskoczył inwestorów. W tym tygodniu również czeka nas kilka ważnych wydarzeń. Poznamy decyzję Redy Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce, a oprócz tego inwestorzy zwrócą uwagę m.in. na wystąpienie prezes Fedu Janet Yellen, która będzie przemawiać w Nowym Jorku. Dziś rano za jedno euro trzeba było zapłacić 4,23, za dolara 3,72, za franka 3,88, natomiast za funta 5,29.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wystąpienie publiczne Petera Praeta – Strefa Euro
  • Zamówienia na dobra trwałego użytku – USA
  • Zamówienia w przemyśle – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa Fedu z Bostonu (Eric Rosengren) – USA.
04.04.2016
Trześniowski