Poranny komentarz walutowy 7.03.2016

Rozpoczynamy ważny tydzień na rynku walutowym. W czwartek poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego, a w piątek Rady Polityki Pieniężnej w sprawie polityki monetarnej i zmian w wysokości stóp procentowych.

Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy z jednej strony były bardzo dobre, ponieważ zatrudnienie wzrosło zarówno w sektorze pozarolniczym, jak i prywatnym. Rozczarowała jednak płaca godzinowa, która spadła z 0,5% do -0,1%. W konsekwencji tych publikacji dolar najpierw umocnił się, a następnie osłabił, kończąc tydzień na poziomie 1,10. Dzisiejszą sesję EUR/USD rozpoczęło jednak od osłabienie euro, prawdopodobnie ze względu na zwiększoną zmienność nastrojów inwestorów, którzy niecierpliwie wyczekują czwartkowego posiedzenie EBC. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,09 USD.

Złoty ten ważny tydzień rozpoczął od wahań, ale na całkiem przyzwoitym poziomie. Na parze EUR/PLN znajdujemy się na poziomie 4,31. Nasza waluta utrzymuje przewagę nad wspólną walutą, być może w tym tygodniu uda się powrócić poniżej 4,30, co może być bardzo dobrym momentem do wymiany walut. Wszystko jednak zależy od decyzji EBC oraz RPP. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,95 PLN, natomiast franka 3,94 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks Sentix – Strefa Euro
  • Wystąpienie publiczne wiceprezesa Fed (Stanley Fischer) – USA.
07.03.2016
Trześniowski