Poranny komentarz walutowy 8.02.2016

Nadchodzący tydzień może być jednym ze spokojniejszych na rynku walutowym. Kalendarium makroekonomiczne jest praktycznie puste, dopiero w piątek poznamy wiele istotnych zarówno dla Polski, jak i świata danych, które mogą silnie wpłynąć na kursy walut. Chiny z racji obchodów Nowego Roku będą przez cały tydzień wyłączone z handlu.

Główna para walutowa rozpoczęła tydzień nieznacznymi wahaniami. W najbliższych dniach powinny one być jednak bardzo niewielkie. Główny czynnik ryzyka na rynku walutowym, czyli Chiny będą przez cały tydzień wyłączone z handlu, ponieważ obchodzą Nowy Rok Księżycowy. Inwestorzy po fali gorszych danych makro dla Stanów Zjednoczonych będą wyczekiwać środowego wystąpienia prezes Fedu Janet Yellen. W dalszym ciągu ścisłej obserwacji będą podlegały ruchy na rynku surowców, zwłaszcza notowania ropy naftowej. Dziś średni kurs euro do dolara wyniósł 1,11 USD.

Złoty rozpoczął poniedziałek od umocnienia wobec euro i franka szwajcarskiego. Nastrój na lokalnym rynku wydaje się, że uległ lekkiej poprawie. Tematy polityczne zeszły na dalszy plan, co wspiera naszą walutą. Również w nadchodzących dniach liczba publikacji makro będzie ograniczona, dlatego może to być jeden ze spokojniejszych tygodni na rynku walutowym. Dziś o poranku średni kurs euro wyniósł 4,40 PLN, dolara 3,95 PLN, natomiast kurs franka szwajcarskiego 3,97 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Produkcja przemysłowa – Czechy.
08.02.2016
Aniela Agopsowicz