Protokół RPP. Komentarz walutowy 21.12.2017

Czwartkowy kalendarz danych makroekonomiczny przynosi kilka interesujących informacji, jednak czy zdołają one zaburzyć przedświąteczna atmosferę? Dziś na uwadze przede wszystkim publikacje z USA, natomiast w Polsce publikacja protokołu z posiedzenia RPP.

 

Paczka danych z USA

W kalendarzu makroekonomicznym przeważają pozycje ze Stanów Zjednoczonych. Publikacje rozpoczną się o godzinie 14:30 finalnym PKB za III kwartał. Następnie rynek zapozna się z indeksem Fed z Filadelfii oraz ilością wniosków złożonych o zasiłek dla bezrobotnych.

 

Czekając na podpis Trumpa

Nie chcieliśmy po raz kolejny pisać w nagłówku, że czekamy na losy reformy podatkowej, ale taka jest prawda. Choć Izba Reprezentantów ostatecznie przyjęła projekt, ciągle nie wiadomo, czy Donald Trump podpisze reformę jeszcze w tym roku. To wciąż temat numer jeden dla rynku, w szczególności dla dolara. Mimo to ewentualna reakcja na informację o podpisie może być tylko chwilowa – jak poinformowała Janet Yellen w trakcie konferencji po posiedzeniu FOMC, członkowie w swoich prognozach wzięli już pod uwagę tą kwestię.

 

Protokół RPP

Dziś lokalnie inwestorzy zwrócą uwagę na protokół z posiedzenia RPP. Zaprezentowany on zostanie o godzinie 14:00. Trudno jednak po ostatnich wypowiedziach m.in. prezesa NBP spodziewać się nagłej zmiany kierunku. Adam Glapiński nie przewiduje podnoszenia stóp procentowych przed końcem 2018 rok.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

 

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Wydarzenia gospodarcze:

14:00 Protokół z posiedzenia RPP – Polska
14:30 Produkt Krajowy Brutto, fin. – USA
14:30 Indeks Fed z Filadelfii – USA
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych– USA

 

21.12.2017
Katarzyna Orawczak