Chat with us, powered by LiveChat

Protokół RPP. Komentarz walutowy 21.12.2017

Czwartkowy kalendarz danych makroekonomiczny przynosi kilka interesujących informacji, jednak czy zdołają one zaburzyć przedświąteczna atmosferę? Dziś na uwadze przede wszystkim publikacje z USA, natomiast w Polsce publikacja protokołu z posiedzenia RPP.

 

Paczka danych z USA

W kalendarzu makroekonomicznym przeważają pozycje ze Stanów Zjednoczonych. Publikacje rozpoczną się o godzinie 14:30 finalnym PKB za III kwartał. Następnie rynek zapozna się z indeksem Fed z Filadelfii oraz ilością wniosków złożonych o zasiłek dla bezrobotnych.

 

Czekając na podpis Trumpa

Nie chcieliśmy po raz kolejny pisać w nagłówku, że czekamy na losy reformy podatkowej, ale taka jest prawda. Choć Izba Reprezentantów ostatecznie przyjęła projekt, ciągle nie wiadomo, czy Donald Trump podpisze reformę jeszcze w tym roku. To wciąż temat numer jeden dla rynku, w szczególności dla dolara. Mimo to ewentualna reakcja na informację o podpisie może być tylko chwilowa – jak poinformowała Janet Yellen w trakcie konferencji po posiedzeniu FOMC, członkowie w swoich prognozach wzięli już pod uwagę tą kwestię.

 

Protokół RPP

Dziś lokalnie inwestorzy zwrócą uwagę na protokół z posiedzenia RPP. Zaprezentowany on zostanie o godzinie 14:00. Trudno jednak po ostatnich wypowiedziach m.in. prezesa NBP spodziewać się nagłej zmiany kierunku. Adam Glapiński nie przewiduje podnoszenia stóp procentowych przed końcem 2018 rok.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

 

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Wydarzenia gospodarcze:

14:00 Protokół z posiedzenia RPP – Polska
14:30 Produkt Krajowy Brutto, fin. – USA
14:30 Indeks Fed z Filadelfii – USA
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych– USA

 

21.12.2017
Katarzyna Orawczak