Przed ważnymi decyzjami (komentarz walutowy 07.03.2017)

Wtorkowa sesja przebiegła relatywnie spokojnie. Dolar podjął próbę umocnienia pozycji, jednak kluczowe dla rynku informacje nadejdą dopiero w najbliższych dniach. Uwaga inwestorów skierowana będzie przede wszystkim na decyzje dotyczące polityki pieniężnej banków centralnych – ECB oraz Fed.

 

Plany wciąż niepewne

Podsycenie apetytu, w kwestii marcowych podwyżek stóp procentowych w USA, w teorii powinno opowiedzieć się za umocnieniem pozycji amerykańskiej waluty. Tymczasem po piątkowych wystąpieniach doszło do spadku wartości dolara. Taka sytuacja może mieć związek z ostrożnością inwestorów wobec dalszych planów Fed. Mimo, że prezes banku Janet Yellen nie wyklucza podwyżki na najbliższym posiedzeniu FOMC, to jednak tempo kolejnych takich kroków w nadchodzących miesiącach zostało przemilczane. Dziś średnia wartość kursu EUR/USD wyniosła 1,05.
EUR/USD

EUR, USD, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

W czwartek decyzja w sprawie stóp

Dane z Eurlonadu nie zawiodły i finalny odczyt PKB za IV kwartał zgodnie z prognozami w ujęciu miesięcznym wyniósł 0,4%, natomiast rok do roku 1,7%. Dziś inwestorzy zapoznali się również informacjami na zamówienia w niemieckim przemyślnie, a te z kolei nie zaprezentowały się zbyt optymistycznie. Dla euro ważna może okazać czwartkowa konferencja Mario Draghiego, tuż po posiedzeniu w sprawie wysokości stóp procentowych. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Korekta dolara

Korekta dolara uwidoczniła się również w jego parze ze złotym, jednak amerykańska waluta wciąż oddalona jest od wartości zaprezentowanych po wypowiedzi W. Dudleya. Późniejsze wystąpienie prezes Fed okazało się dla rynku niewielkim zaskoczeniem, w dodatku zabrakło konkretów, co do przyszłej polityki banku. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 1,07 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Unormowanie relacji

Brak znaczących, krajowych danych sprawia, że polska waluta związana jest z nurtem nastrojów ogólnoświatowych. Choć w dniu jutrzejszym RPP polityki podejmie decyzję, co do wysokości stóp procentowych – to jednak rynek nie spodziewa się zmian w tej kwestii. Przez znaczną część dnia wykres CHF/PLN był unormowany,  po południu nastąpił spadek wartości franka, w wyniku którego średnia wartość tej waluty osiągnęła 4,01 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt bez sił

Spadek wartości kontynuuje dziś funt, który od piątku utrzymuje się poniżej wartości 5,00 PLN. Opublikowany dziś przez Halifax Bank of Scotland indeks cen nieruchomości, choć okazał się poniżej prognoz, to jednak względem zeszłomiesięcznego odczytu wykazał wartość dodatnią. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,01 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
07.03.2017
Katarzyna Orawczak