Rajd dolara zatrzymany (komentarz walutowy 29.12.2016)

Wczorajsza aprecjacja dolara wywołana zwiększonym zaufaniem wśród amerykańskich konsumentów spowodowała, że EUR/USD późnym popołudniem sięgnął wartości 1,03. Dziś ruch ten został wymazany. Jeszcze dziś inwestorzy poznają informacje na temat salda obrotów towarowych w USA oraz ilości złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

 

Euro odrabia straty

Wczorajszy rajd dolara wywołany wtorkowymi wynikami raportu przygotowanego przez Conference Board został powstrzymany i dziś euro oddala się od pozycji 1,03. W czasie, gdy wspólna waluta odbudowywała swoją pozycję, ze Strefy Euro napłynęły informacje na temat dynamiki podaży pieniądza M3, która w ujęciu rocznym wyniosła 4,8%, a to przewyższyło rynkowe oczekiwania o 0,4 p.p. Wczorajsze dane z USA okazały się natomiast rozczarowaniem. W wyniku takiej koniunktury średni kurs EUR/USD wyniósł dziś 1,04.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Przed końcem roku

Euro zyskuje dziś również w parze z polską walutą, ale ruch ten utrzymywał się w przedziale wartości 4,40-4,41 PLN. Dzisiejsze dane dotyczące podaży pieniądza są ostatnimi odczytami ze Strefy Euro w tym roku. Natomiast jeszcze jutro przedstawione zostaną informacje z Polski. Uwagę inwestorów przykuje przede wszystkim wskaźnik inflacji CPI. Rynek oczekuje, że w ujęciu rocznym wyniesie ona 0,5%. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,41 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wahania wywołane danymi

Ruch w głównej parze walutowej spowodował również osłabienie dolara wobec złotego. Amerykańska waluta oddaliła się więc od wczorajszego maksimum, które w godzinach popołudniowych sięgnęło wartości 4,24. Zapał dolara mógł zostać ostudzony indeksem podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych. Przed końcem roku inwestorzy poznają jeszcze kilka danych z amerykańskiej gospodarki. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,22 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank nabiera sił

Wczorajszy wzrost franka utrzymuje się również dzisiaj. Do południa sytuacja kursu CHF/PLN była ustabilizowała, następnie szwajcarska waluta wykonała ruch w kierunku wartości 4,12. Dla wrażliwej na czynniki ryzyka pary kluczowy może okazać się początek przyszłego roku. Kiedy to oficjalnie zostanie zaprzysiężony nowy prezydent USA, a Polska pozna ocenę ratingu wystawioną przez dwie agencje: Moody’s oraz Fitch. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,12 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Widmo “hard Brexit”

W Wielkiej Brytanii do głosu znów zaczęły dochodzić obawy o tzw. “twardy Brexit”. Przyrost depozytów bankowych może świadczyć, że mieszkańcy kraju zaczynają martwić się o przyszłość wynagrodzenia. Podczas dzisiejszej sesji rynek zapoznał się z indeksem cen nieruchomości, który przy oczekiwaniach 0,2% wyniósł 0,8%. Na tle takich wiadomości funt stabilizuje swoją pozycję i dziś jego średnia wartość wyniosła 5,17 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
29.12.2016
Katarzyna Orawczak