Retoryka banków centralnych (komentarz walutowy 27.06.2017)

Rynek walutowy wciąż czeka na wydarzenie dnia, którym jest wystąpienie prezes Fed – Janet Yellen. Rozpocznie się ono o 19:00. W między czasie euro niespodziewanie umocniło się po słowach Mario Draghiego z EBC.

 

Niespodziewany skok euro

W głównej parze walutowej doszło dziś do zaskakującego ruchu. Euro odnotowało solidny wzrost w reakcji na słowa Mario Draghiego. Problem jednak tkwi w tym, że prezes EBC nie powiedział nic, co miałoby wywołać aż taką falę optymizmu. Za kilka godzin wypowie się natomiast szefowa Rezerwy Federalnej. Rynek spodziewa się, że “jastrzębie” tony zostaną podtrzymane. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Wzrost EUR/PLN

Aprecjacja euro przełożyła się również na jej reakcję w parze ze złotym, jednak w tym przypadku wciąż można mówić o relatywnie silnej pozycji złotego. Oddalił się od ostatnich maksimów sięgających wartości 4,26. Dziś w strefie euro nie pojawiły się żadne odczyty, a uwagę inwestorów skupiały słowa przedstawicieli banków. Średni kurs EUR/PLN wyniósł dziś 4,21.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wieczorem wystąpienie Janet Yellen

Pogłębił się spadek dolara względem złotego. Amerykańska waluta czeka na wystąpienie prezes Janet Yellen, choć wpływ jej słów może być nieco ograniczony. Oczekuje się, że podtrzyma ona “jastrzębi” ton, jednak zainteresowanie mogą wzbudzać ewentualne sygnały odnoszące się do oceny ostatnich, słabych danych makro. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,73 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank również w górę

Wzrost odnotował dziś również frank szwajcarski, co zapewne miało związek z silną aprecjacją wspólnej waluty w obrębie EUR/PLN. We wtorkowym kalendarzu pojawiły się krajowe dane, a mianowicie wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg BIEC, który odnotował spadek. To jednak nie czynniki krajowe, a atmosfera na szerokim rynku mają wpływ na notowania tej pary. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,87.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Obawy o Brexit się utrzymują

Wciąż słaby pozostaje funt. Dziś nie zabrakło informacji również z tego kraju. Wyniki sprzedaży detalicznej według CBI zaprezentowały się lepiej od spodziewanych. Z kolei Mark Carney z BoE wyraził -wywołane Brexitem- obawy o stabilność sektora finansowego Wielkiej Brytanii. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość funta wyniosła dziś 4,77 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
27.06.2017
Katarzyna Orawczak