Silna pozycja złotego (komentarz walutowy 06.02.2017)

Chociaż dzień nie rozpoczął się optymistycznie dla dolara, to w trakcie dzisiejszej sesji zdołał on skorygować piątkowy wzrost notowań euro. Amerykańska waluta mimo to pozostaje słaba. Piątkowy raport o sytuacji na rynku pracy w USA ostudził oczekiwania inwestorów w kwestii tegorocznych podwyżek stóp procentowych przez Fed.

 

Umocnienie dolara

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie pozwoliły dolarowi wypracować mocniejszej pozycji w parze ze wspólną waluta. Mimo wzrostu zatrudnienia, rozczarowaniem okazała się zmniejszona dynamika płac, która mogła ostudzić oczekiwania inwestorów wobec polityki Rezerwy Federalnej. Słabszy dolar zdołał się utrzymać również na początku poniedziałkowej sesji, jednak w dalszej części dnia wymazał odnotowany w piątek wzrost euro. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,07.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dobra passa złotego trwa

Mimo zmian zachodzących w relacji EUR/USD, polska waluta konsekwentnie umacnia swoją pozycję w parze z euro. Opublikowany dziś indeks Sentix, obrazujący nastroje panujące wśród inwestorów w Strefie Euro okazał się zgodny z rynkowymi przewidywaniami. Dziś rynek zapoznał się również z danymi dotyczącymi zamówień w niemieckim przemyśle, a te z kolei przewyższyły prognozy. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Próba zawalczenia o pozycję

Próbę umocnienia swojej pozycji podjął dziś dolar również w parze z polskim pieniądzem. Mimo to notowania amerykańskiej waluty pozostają poniżej poziomu 4,00. Zmniejszony sentyment do USD utrzymuje się już od początku roku, co jest związane z niepewnością w okół prezydentury Donalda Trumpa. W tym tygodniu inwestorzy skupią się m.in. na wystąpieniach przedstawicieli Fed szukając sygnałów, co do dalszych kroków podejmowanych w sprawie polityki monetarnej przez bank. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,99 PLN.

USD/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Kurs franka 4,00 PLN

Początek tygodnia okazał się dobry dla złotego również w parze z frankiem. Kurs CHF/PLN zbliżył się dziś do pokonania psychologicznej granicy 4,00. W nadchodzących dniach polska waluta pozostanie związana z nastrojami ogólnoświatowymi. W kalendarzu danych makro zaplanowano bowiem wyłącznie posiedzenie w sprawie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian. Znaczenie może mieć natomiast komunikat wydany przez RPP. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,00 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Funt wciąż słabnie

Spadek względem złotego kontynuuje dziś również funt, który nie wykorzystał sygnałów o możliwej próbie wyhamowywania planów Teresy May związanych z Brexitem przez grupę parlamentarzystów. W nadchodzących dniach inwestorzy nie poznają zbyt wielu danych z brytyjskiej gospodarki. Jutro przedstawiony zostanie indeks cen nieruchomości, natomiast w piątek bilans handlu zagranicznego i wynik produkcji przemysłowej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,96 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
06.02.2017
Katarzyna Orawczak