Skąd się bierze siła dolara (komentarz walutowy 07.02.2017)

W trakcie dzisiejszej sesji dolar umocnił pozycję, choć trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę takiego stanu rzeczy. Najprawdopodobniej do głosu doszły niepokoje związane z wyborami w państwach Europy. Nie bez znaczenia są również sygnały wysyłane przez poszczególnych członków Fed.

Dolar odrabia straty

Relacja w głównej parze walutowej w ostatnim czasie jest silnie związana z emocjami politycznymi. W styczniu dolar tracił pod wpływem niepewności związanych z prezydenturą Donalda Trumpa, dziś zyskuje w związku z nasileniem się obaw o sytuację w Europie. Mimo, że można odnieść wrażenie, że publikowane dane zostały odsunięte na boczny tor, to wciąż mają kluczowe znaczenie w kontekście polityki banków centralnych. Dziś średni kurs euro osiągnął wartość 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, dolar, euro
Źródło: bankier.pl

M. Draghi nie pozostawia złudzeń

Obawy związane z europejską sceną polityczną nie uwidoczniły się natomiast w parze EUR/PLN, gdzie dziś można było zaobserwować wyhamowanie ostatnich spadków. Mimo, że dane ze Strefy Euro mogły podsyć oczekiwania inwestorów w kwestii wycofywania się ECB z programu QE, to wczorajsze wystąpienie prezesa banku nie pozostawiło złudzeń. Mario Draghi potwierdził bowiem dotychczasowe założenia polityki monetarnej oraz gotowość banku do ewentualnego poszerzenia programu QE w przypadku, gdy będzie taka konieczność. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Patrząc w stronę Fed

Odreagowanie uwidoczniło się dziś także w parze dolara z polskim pieniądzem. Zwiększony apetyt na amerykańską walutę może wynikać z podsycania oczekiwań przez członków Rezerwy Federalnej, co do podwyżek stóp procentowych w marcu tego roku. Kluczowa w tej kwestii może się okazać wypowiedź szefowej Fed. Wystąpienie Janet Yellen zaplanowane jest na przyszły tydzień. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,02 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Unormowanie pozycji

Chwilowy spadek można dziś było zaobserwować w parze CHF/PLN, gdzie frank ponownie zbliżył się do psychologicznej bariery 4,00. W dalszej części dnia ruch ten został jednak wymazany. Krajowi inwestorzy zaczynają więc wyczekiwać jutrzejszego posiedzenia RPP. Mimo, że rynek nie spodziewa się zmiany stóp procentowych, to po ostatnich danych z Polski ważny może się okazać późniejszy komunikat ze spotkania. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,03 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Chwilowe osłabienie

Gwałtowny, ale nietrwały spadek miał miejsce również w relacji funta ze złotówką. W kulminacyjnym momencie wartość brytyjskiej waluty sięgnęła poziomu 4,95 PLN. Na początku dzisiejszej sesji inwestorzy zdołali zapoznać się z indeksem cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii, który okazał poniżej oczekiwań i przy prognozach na poziomie 0,0% wyniósł -0,9%. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP , PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
07.02.2017
Katarzyna Orawczak