Słabsze dni dolara. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 09-13.10.2017

To był tydzień kalendarza dość skromnego pod względem danych, za to obfitującego w wystąpienia bankierów centralnych. Więcej emocji związanych z odczytami pojawiło się dopiero dziś. Do tego czasu ważną rolę odgrywały napięcia geopolityczne i emocje wokół banków.

 

Słabnący dolar

W ostatnich dniach dolar sukcesywnie tracił na wartości na rzecz euro. Miało to związek z nasilającymi się napięciami geopolitycznymi, a także niepewnością, co do tego czy D.Trump rzeczywiście może przeforsować reformę podatkową. W dodatku inwestorom trudno jest określić jaką ścieżkę obierze Fed w 2018 roku. Opublikowany w środę protokół z posiedzenia FOMC nie przyniósł bowiem zbyt wielu informacji. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty zyskał

Osłabienie dolara zdołała wykorzystać polska waluta. Kurs EUR/PLN odnotował wyraźny spadek. Jeszcze w poniedziałek notowania tej pary sięgały wartości 4,31 PLN. W kalendarzu wiele się nie działo. Uwagę przykuwały przede wszystkim wystąpienia przedstawicieli ECB. Pojawiły się także doniesienia o tym, że program QE w 2018 miałby zostać zredukowany o połowę. Już 26 października odbędzie się spotkanie decydentów w sprawie wysokości stóp procentowych, wtedy być może poznamy plany banku w sprawie przyszłości QE. Atmosferę na rynku poprawiło uspokojenie emocji związanych z Katalonią. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Plany Fed

Słabość dolara ujawniła się również w parze ze złotym. W tym tygodniu inwestorzy mieli okazję poznać kilka odczytów z USA w tym dzisiejsze dane o inflacji, które były kolejnym czynnikiem przemawiającym przeciwko amerykańskiej walucie. W połowie tygodnia zaprezentowany został natomiast protokół z posiedzenia FOMC. Nie wskazał on jednak jaki kierunek obierze Fed w 2018 roku. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,58 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja w Polsce

Pierwsza część tygodnia nie przyniosła żadnych krajowych informacji. Dopiero w czwartek zaprezentowane zostały dane dotyczące inflacji CPI. Okazała się być ona zgodna z prognozami. Dziś o 14:00 NBP opublikował natomiast informacje o inflacji bazowej, która we wrześniu przyśpieszyła do 1%.  Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,68 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt wciąż zmienny

W kierunku południa wykresu kierował się w tym tygodniu również funt, co ma związek m.in. z Brexitem. Zakończenie pierwszego etapu negocjanci z UE może zostać odwleczone do grudnia. Patrząc na dane – nie dowiedzieliśmy się wiele. We wtorek zaprezentowane zostały dane o produkcji przemysłowej, które przekroczyły prognozowaną wartość. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,76 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.10.2017
Katarzyna Orawczak