KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

gotówka, złoty, PLN

To już koniec gotówki w Polsce?

Czym się różnią sklepy w Polsce, od tych w Skandynawii? U nas płacąc za zakupy pytamy sprzedawcę “Można kartą?”, natomiast w krajach Europy Północnej zastanawiamy się czy “Można gotówką?”. Szwecja, Read more
dolar,

Dobra sytuacja na rynku pracy w USA

W piątek przedstawione zostały - tak wyczekiwane przez inwestorów - dane dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło, ale w stopniu mniejszym niż się spodziewano. Informacja Read more

Słabsze dni dolara. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 09-13.10.2017


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

To był tydzień kalendarza dość skromnego pod względem danych, za to obfitującego w wystąpienia bankierów centralnych. Więcej emocji związanych z odczytami pojawiło się dopiero dziś. Do tego czasu ważną rolę odgrywały napięcia geopolityczne i emocje wokół banków.

 

Słabnący dolar

W ostatnich dniach dolar sukcesywnie tracił na wartości na rzecz euro. Miało to związek z nasilającymi się napięciami geopolitycznymi, a także niepewnością, co do tego czy D.Trump rzeczywiście może przeforsować reformę podatkową. W dodatku inwestorom trudno jest określić jaką ścieżkę obierze Fed w 2018 roku. Opublikowany w środę protokół z posiedzenia FOMC nie przyniósł bowiem zbyt wielu informacji. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty zyskał

Osłabienie dolara zdołała wykorzystać polska waluta. Kurs EUR/PLN odnotował wyraźny spadek. Jeszcze w poniedziałek notowania tej pary sięgały wartości 4,31 PLN. W kalendarzu wiele się nie działo. Uwagę przykuwały przede wszystkim wystąpienia przedstawicieli ECB. Pojawiły się także doniesienia o tym, że program QE w 2018 miałby zostać zredukowany o połowę. Już 26 października odbędzie się spotkanie decydentów w sprawie wysokości stóp procentowych, wtedy być może poznamy plany banku w sprawie przyszłości QE. Atmosferę na rynku poprawiło uspokojenie emocji związanych z Katalonią. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Plany Fed

Słabość dolara ujawniła się również w parze ze złotym. W tym tygodniu inwestorzy mieli okazję poznać kilka odczytów z USA w tym dzisiejsze dane o inflacji, które były kolejnym czynnikiem przemawiającym przeciwko amerykańskiej walucie. W połowie tygodnia zaprezentowany został natomiast protokół z posiedzenia FOMC. Nie wskazał on jednak jaki kierunek obierze Fed w 2018 roku. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,58 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Inflacja w Polsce

Pierwsza część tygodnia nie przyniosła żadnych krajowych informacji. Dopiero w czwartek zaprezentowane zostały dane dotyczące inflacji CPI. Okazała się być ona zgodna z prognozami. Dziś o 14:00 NBP opublikował natomiast informacje o inflacji bazowej, która we wrześniu przyśpieszyła do 1%.  Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,68 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt wciąż zmienny

W kierunku południa wykresu kierował się w tym tygodniu również funt, co ma związek m.in. z Brexitem. Zakończenie pierwszego etapu negocjanci z UE może zostać odwleczone do grudnia. Patrząc na dane – nie dowiedzieliśmy się wiele. We wtorek zaprezentowane zostały dane o produkcji przemysłowej, które przekroczyły prognozowaną wartość. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,76 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

13.10.2017 15:19
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000