Spokojny dzień na rynku walutowym (komentarz walutowy 24.11.2016)

Spokojny dzień na rynku walutowym. To się rzadko zdarza, a inwestorzy niemal już przywykli do silniejszych wahań kursów walut. Dzisiejsze Święto Dziękczynienia wprowadziło jednak chwilową stabilizację.

Spadek zatrzymany

Główna para walutowa podczas dzisiejszej sesji podjęła próbę przebicia kluczowego dla niej poziomu 1,05, jednak ze względu na brak bodźców mogących ją podbić nastąpił powrót w kierunku 1,06. Po wczorajszym umocnieniu dolara, które zawdzięczamy m.in. napływowi dobrych danych makro z USA jeden dzień stabilizacji był wręcz potrzebny. Z racji obchodów Święta Dziękczynienia inwestorzy mieli czas na przemyślenie dalszych ruchów. Dzisiejszy średni kurs głównej pary walutowej wyniósł 1,05.

EUR/USD

eurusd

Źródło: Bankier.pl

Niewielka reakcja na protokół z posiedzenia RPP

Złoty na parze z euro do południa również nie wykazał się zbyt dużą aktywnością. Notowania naszej waluty poprawiły się nieznacznie dopiero po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, który jedynie upewnił inwestorów, że w najbliższym czasie zmian w prowadzonej polityce monetarnej prawdopodobnie nie będzie. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,42 PLN.

EUR/PLN

eurpln

Źródło: Bankier.pl

Rajd dolara zahamowany

Czwartkowa sesja również okazała się pomyślna dla złotego w zestawieniu z dolarem, który z poziomu 4,21 spadł do 4,18. Jest szansa, że taki poziom utrzyma się do końca tygodnia, jednak wiele zależy od nowego Prezydenta USA, który w ostatnim czasie swoimi wypowiedziami i komentarzami potrafi wprowadzić spory zamęt na rynku. Dzisiejszy średni kurs dolara wyniósł 4,18 PLN.

USD/PLN

usdpln

Źródło: Bankier.pl

Niewielkie osłabienie franka

Frank szwajcarski w dalszym ciągu pozostaje pod wyraźnym wpływem czynników ogólnoświatowych. Dzisiejsze chwilowe osłabienie CHF miało związek z wyłączeniem amerykańskich inwestorów z handlu oraz neutralnym wydźwiękiem protokołu z posiedzenia RPP. Niestety dzisiejszy średni kurs 4,11, który chwilowo mogliśmy dziś oglądać w dalszym ciągu nie jest satysfakcjonujący dla frankowiczów.

CHF/PLN

chfpln

Źródło: Bankier.pl

Wahania funta

Nieznaczną zmienność dało się dziś zaobserwować na parze GBP/PLN, która wahała się w przedziale 5,21-5,23. Jak widzimy funt próbuje wykorzystać każdą okazję, aby wrócić do poziomu sprzed Brexitu. W tym tygodniu złoty ma jednak jeszcze szanse na umocnienie. Podczas jutrzejszej sesji zostanie opublikowana wartość stopy bezrobocia, która ostatnio spowodowała spore – pozytywne zamieszanie, ponieważ wypadła znacznie lepiej od oczekiwań. Dzisiejszy średni kurs funta wyniósł 5,21 PLN.

GBP/PLN

gbppln

Źródło: Bankier.pl

 

24.11.2016
Katarzyna Orawczak