Środa z małą ilością danych (komentarz walutowy 21.06.2017)

W połowie tygodnia zabrakło interesujących publikacji po stronie europejskiej. Rynek oczekuje na popołudniowe dane z USA. W międzyczasie dolar traci na rzecz wspólnej waluty.

 

Euro w górę

Dobra passa dolara została dziś przełamana. W środę kurs EUR/USD powędrował w kierunku północy, jednak nie można wykluczyć, że ruch ten zostanie skorygowany. Główna para walutowa zaczyna znów reagować na sygnały płynące ze strony Rezerwy Federalnej. Dziś średnia wartość euro wyniosła  1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nie dla ryzyka

Ostatnie dni nie były łatwe dla złotego, który tracił w parze ze euro, a w dodatku ruch ten nasilił się wczoraj po południu. Dziś doszło do nieznacznej korekty, jednak nie można powiedzieć by nastroje panujące na szerokim rynku sprzyjały złotemu. Kalendarz danych makro dla Europy pozostał dziś pusty. Średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,23.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dziś jeszcze dane z rynku wtórnego

Inwestorzy wciąż czekają na dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych, które pojawią się dopiero po godzinie 16:00. Pozwolą one dogłębniej zobrazować sytuację gospodarczą tego kraju. Dziś dolar wyhamowuje tendencję wzrostową, a rynek czeka na dalsze sygnały mogące wskazać kierunek, którym podążać będzie Fed. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,79 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W Polsce bez danych

Krajowy kalendarz danych pozostał dziś pusty. Jednak uwagę zwraca fakt, że wpływ danych z Polski na notowania złotego jest ograniczony, co ma związek z “gołębią” retoryką RPP. W parze z frankiem, złoty dziś lekko zyskuje, jednak nie można tym samym powiedzieć by apetyt na rodzimą walutę powrócił. Dziś średni kurs franka wyniósł 3,90 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Trudny Brexit

Inwestorzy obawiają się trudnego rozwodu z Unią Europejską – tak wynika z ankiety banku Barclays. Niepokoje o Brexit mogą ciążyć na kursie funta. Dziś brytyjskiej walucie udało się jednak odreagować i GBP powędrował w górę. Średnia wartość GBP/PLN wyniosła dziś 4,82.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.06.2017
Katarzyna Orawczak