To był trudny weekend (komentarz walutowy 05.06.2017)

Tuż przed weekendem amerykańska waluta odnotowała spadek, na skutek rozczarowujących danych z rynku pracy. Natomiast kolejna tragedia w Wielkiej Brytanii nie pozwala zapomnieć Europie o napięciach geopolitycznych. 

 

Fed i obawy w Europie

Na kilka dni przed posiedzeniem FOMC, rynek zdaje się być przekonany o decyzji amerykańskich decydentów i nastawiony na podniesienie stóp procentowych. Pytanie jednak czy Fed zdecyduje się na kolejny taki krok jeszcze w tym roku i jak będzie prezentować się ścieżka obrana na 2018. Piątkowe dane z rynku pracy przyniosły rozczarowanie inwestorom, co skutkowało podbiciem wyceny wspólnej waluty. Niestety, euro po raz kolejny przyszło zmierzyć się z narastającym napięciem geopolitycznym. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty spokojny

Napięcie na rynku związane z Fed oraz wydarzeniami w Wielkiej Brytanii ominęło polską walutę, która pozostaje silna w ostatnim czasie. W trakcie dzisiejszej sesji po stronie Eurolandu zostały zaprezentowane finalne indeksy PMI dla usług. Spowolnienie okazało się mniejsze niż prognozowano i wyniosło 56,3 (prognoza 56,2). Z kolei indeks ten dla Niemiec pokazał taką samą wartość jak poprzednio. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,18.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar osłabiony

Próbę umocnienia po piątkowym spadku odnotował dziś dolar. Mimo to kondycja amerykańskiej waluty w parze złotym jest osłabiona. Dziś po południu rynek zapozna się z kolejnymi odczytami z tego kraju. Inwestorzy przyjrzą się m.in. finalnym danym na temat zamówień, a także informacjom na temat PMI dla usług. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,71 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Skromny kalendarz dla Polski

W dzisiejszym kalendarzu zabrakło informacji krajowych, a polska waluta podąża torem ogólnoświatowych nastrojów. Dopiero w połowie tygodnia zostanie zaprezentowana decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy jednak nie spodziewają się zmian. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,85 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Atmosfera w Wielkiej Brytanii

Próbując odbudować nieco pozycje funt, po raz kolejny musiał zmierzyć się z atakiem terrorystycznym, do którego doszło w Londynie. Najbliższy czas może się okazać trudny dla GBP, tym bardziej, że na czwartek zaplanowane są wybory w tym kraju. W dodatku niebawem mają rozpocząć się negocjacje w sprawie Brexitu. Dziś średnia wartość GBP/PLN osiągnęła wartość 4,80.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
05.06.2017
Katarzyna Orawczak