Tydzień silniejszego dolara. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 04-08.12.2017

To był interesujący tydzień na rynku walutowym. Przyniósł on umocnienie pozycji dolara z uwagi na postępującą reformę podatkową. Na rynku nie zabrakło również emocji związanych z Brexitem. W Polsce natomiast głównym tematem są zmiany w rządzie, chociaż ich wpływ na kurs złotego okazał się niewielki.

 

Dolar zyskał

W piątek w amerykańskim Senacie odbyło się głosowanie w sprawie reformy podatkowej. 51 senatorów poparło ustawę. Tylko jeden Republikanin nie dał się przekonać wizją zmian Donalda Trumpa, które prezydent planuje wprowadzić jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Choć plan może wydawać się ambitny, to jednak pozwolił on umocnić pozycję dolara. Silnym fundamentem jest również fakt, że inwestorzy spodziewają się trzeciej podwyżki stóp procentowych w trakcie posiedzenia FOMC zaplanowanego na 13 grudnia. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty obronił pozycję

Wahania w parze oscylowały wokół wartości 4,20-4,21. Można więc powiedzieć, że pozycja złotego pozostaje silna. W kalendarzu strefy euro danych makroekonomicznych w tym czasie nie pojawiło się za wiele. Inwestorzy zapoznali się z  finalnym indeks PMI dla usług oraz ostateczną dynamiką PKB za III kwartał. Złoty w tym czasie pozostawał pod wpływem nastrojów na szerokim rynku, a informacja o zmianie na stanowisku premiera nie wywoła reakcji na wykresie. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,20.
EUR/PLN

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Plany FOMC

Dolar czeka na reformą podatkową, ale nie tylko. Wciąż nie znane są plany Fed na nadchodzący rok. Dziś rynek zapoznał się z oficjalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Rozczarowaniem okazała się dynamika płac, która w listopadzie wyniosła 0,2%. USD po tej informacji stracił na wartości, jednak nastawienie rynku względem grudniowej decyzji FOMC nie powinno ulec zmianie. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,57 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Jeszcze dziś decyzja Fitch

W tym tygodniu swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej zaprezentowała RPP. Stopy procentowe NBP pozostały na dotychczasowym poziomie – co było zgodne z tym, czego się spodziewano. Większe znaczenie przypisywało się więc słowom Adama Glapińskiego na konferencji po spotkaniu, jednak prezes banku również nie zmienił swojego stanowiska. To nie koniec krajowych informacji. Nie mówiąc już o zamianie osób na stanowiskach premiera i wicepremiera, warto zauważyć, że jeszcze dziś agencja Fitch poda ocenę ratingu kraju. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,59 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit wciąż wraca

Jednym z tematów tego tygodnia był Brexit. Niemożność wypracowania porozumienia pomiędzy UE, a Wielką Brytanią, a tym samym przejścia do kolejnego etapu negocjacji, ciążyła funtowi. Pod koniec tygodnia doszło jednak do umocnienia tej waluty, co było skutkiem informacji, że udało się jednak dojść do ugody. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
08.12.2017
Katarzyna Orawczak