Tydzień z reformą. Podsumowanie tygodnia 18-22.12.2017

Tak jak zeszły tydzień upłynął na decyzjach banków centralnych, tak tuż przed świętami tematem numer jeden była reforma podatkowa w Stanach Zjednoczonych. W międzyczasie w kalendarzu publikowane były dane, w tym również z Polski.

 

 

 

Podpis ważny dla dolara

To był tydzień upływający pod znakiem reformy podatkowej w USA. Po weekendzie, w którym wzrosły szanse na to, że Donaldowi Trumpowi uda się zrealizować plan i podpisać ustawę jeszcze przed Bożym Narodzeniem, dolar umocnił się i kurs EUR/USD zeszedł do wartości 1,17. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.


EUR/USD

EUR USD kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl

 

Złoty mocniejszy

Przedświąteczna atmosfera na rynku walutowym sprzyjała notowaniom złotego w parze z euro. Kurs EUR/PLN w kulminacyjnym momencie spadł do wartości 4,18 .Choć uwaga rynku skupiona była na wydarzeniach w USA, to jednak w międzyczasie pojawiło się kilka informacji również po stronie europejskiej. Wśród nich finalna inflacja konsumencka w strefie euro za listopad (bez zaskoczenia), czy niemiecki indeks instytutu Ifo. Dziś euro osiągnęło średnią wartość 4,19 PLN.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl

 

Postawa Fed się nie zmieni?

Chociaż w kalendarzu danych Stanów Zjednoczonych nie zabrakło ważnych wiadomości (m.in. finalny odczyt PKB za III kw.), to jednak trudno szukać tematu ważniejszego przed świętami niż reforma podatkowa. Reakcja dolara na wprowadzane zmiany może okazać się jednak chwilowa m.lin. dlatego, że kwestia ta została już wzięta pod uwagę w prognozach FOMC. Kluczowe dla USD będzie więc rzeczywisty wpływ zmian na gospodarkę. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,53 PLN.

USD/PLN

USD PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: Ekantor.pl

 

Dane krajowe

W ostatnich dniach nie zabrakło informacji krajowych. Choć ich wpływ na złotego jest ograniczony. Na początku tygodnia inwestorzy zapoznali się z sytuacją na polskim rynku pracy. Dynamika wynagrodzeń okazała się jednak niższa niż prognozowano. Lepiej natomiast zaprezentowało się zatrudnienie. Następnie uwaga skierowała się na odczyty dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Zapoznano się również z protokołem z ostatniego posiedzenia RPP. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,57 PLN.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


Dane w tle Brexitu

Przed świętami pojawiło się również kilka danych z Wielkiej Brytanii, z czego najważniejszy był finalny odczyt PKB za III kwartał. Dynamika wzrostu gospodarczego przewyższyła nieco prognozy . Tak jednak jak dla dolara tematem jeden była reforma podatkowa, tak dla funta kluczową kwestią jest porozumienie w sprawie Brexitu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,72 PLN .

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl

 

 

 

 

 

22.12.2017
Trześniowski