Tydzień z włoską polityką. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 28.05-01.06.2018

Pod względem danych makroekonomicznych, tydzień rozpoczął się z opóźnieniem. Czas ten jednak wypełniony był emocjami związanymi z gorącą atmosferą polityczną we Włoszech, która udzieliła się również złotemu.

Gorące powietrze znad Adriatyku
Końcówka maja upłynęła pod znakiem słabszej pozycji euro w głównej parze, co miało związek z sytuacją polityczną we Włoszech, gdzie po niemal trzech miesiącach od wyborów nie udało się wyłonić rządu. W czwartek nastąpił jednak niespodziewany zwrot sytuacji – zamiast ogłoszenia nowego terminu wyborów, czego spodziewali się wszyscy, powołano premiera. Został nim Giuseppe Conte. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,16.

EUR/USD

EUR USD ekantor.pl kursy walut 28.05-01.06.2018
źródło: bankier.pl

Złoty chowa się w cieniu
Wydarzenia na Półwyspie Apenińskim nie pozostały bez wpływu na złotego. Rosnące napięcia polityczne, które mogą doprowadzić do zawirowań w strefie euro nie służą notowaniom europejskiej waluty, a co za tym idzie również PLN. Mimo to można powiedzieć, że aprecjacja euro wyhamowała, a kurs EUR/PLN w tym tygodniu oscylował wokół 4,31. Także dziś tyle wynosi średnia wartość tej pary.

EUR/PLN

EUR PLN ekantor.pl kursy walut 28.05-01.06.2018
źródło: bankier.pl

Dolar w sile
Wpływ politycznego kryzysu we Włoszech uwidocznił się przede wszystkim w parze USD/PLN. Dolar w tym tygodniu w kulminacyjnym momencie pokazał wartość 3,76. Za jego siłą stoi nie tylko niechęć inwestorów do ryzyka, ale również oczekiwania wobec decyzji Rezerwy Federalnej. W międzyczasie nie brakowało danych z USA oraz niespodzianek w wykonaniu Donalda Trumpa (powrót tematu nałożenia ceł na towary importowane z Chin). Tydzień zakończył się publikacją payrolls. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,69.

USD/PLN

USD PLN ekantor.pl kursy walut 28.05-01.06.2018
źródło: bankier.pl

Informacje z Polski
Złoty po chwilowym umocnieniu ciągle pozostaje słaby względem franka szwajcarskiego, co oczywiście ma związek z nastrojami na szerokim rynku, pod wpływem których znajduje się złoty. W ostatnich dniach poznaliśmy kilka danych z kraju m.in. wstępną inflację za maj, która wypadła poniżej prognoz. Dziś jeszcze zaprezentowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia RPP, jednak trudno oczekiwać w tej kwestii niespodzianek. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,73.

CHF/PLN

CHF PLN ekantor.pl kursy walut 28.05-01.06.2018
źródło: bankier.pl

Funt mocniejszy
Dla funta tydzień rozpoczął się z opóźnieniem, a to za sprawą obchodzonego w Wielkiej Brytanii Majowego Święta Bankowego. Mimo to również funt umocnił się  względem złotego. Danych z Wysp w ostatnich dniach nie było zbyt wiele. Najwięcej uwagi mógł przykuwać dzisiejszy indeks PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,90.

GBP/PLN

GBP PLN ekantor.pl kursy walut 28.05-01.06.2018
źródło: bankier.pl
01.06.2018
Katarzyna Orawczak