Umocnienie dolara (komentarz walutowy 16.01.2017)

Na rynku walutowym zapowiada się emocjonujący tydzień. W czwartek inwestorzy zapoznają się z nastrojami panującymi w ECB, a dzień później odbędzie się zaprzysiężenie Donalda Trumpa, które może podbić awersję do ryzyka. Poniedziałek przynosi natomiast umocnienie pozycji amerykańskiej waluty.

 

Dolar zyskuje

Dzisiejsza sesja, mimo braku aktywności amerykańskich inwestorów, przebiega po myśli dolara, któremu udaje się zejść poniżej poziomu 1,06. Piątkowe dane ze Stanów Zjednoczonych okazały się pomyślne, jednak przyczyna takiej relacji na głównej parze może wynikać z zaplanowanego na piątek objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa. Europa natomiast wyczekuje czwartkowej decyzji ECB. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,05 .
EUR/USD

EUR, USD, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Rating pozostał

W piątek polski pieniądz odetchnął z ulgą. Agencja ratingowa Fitch nie zdecydowała się na obniżenie oceny, ani perspektywy dla Polski, natomiast agencja Moody’s nie dokonała aktualizacji. Nowy tydzień rozpoczyna złoty na silniejszej pozycji względem euro, a to za sprawą sytuacji mającej miejsce w głównej parze, która wymazała piątkowy wzrost wspólnej waluty. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,37.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Rośnie ryzyko

Umocnienie amerykańskiej waluty uwidoczniło się również w jej parze ze złotym, jednak brak aktywności na amerykańskim rynku spowodowało wyhamowanie wzrostu. Zwiększająca się awersja do ryzykownych aktywów nie będzie sprzyjać polskiej walucie, a niepewności formują się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii. Kluczowe dla tej pary walutowej będą mimo wszystkie kolejne sygnały docierające z USA. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,12 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Powracające ryzyko

Frank szwajcarski także jest dziś nieznacznie mocniejszy. Chociaż decyzje agencji ratingowych zdjęły pewne brzemię z polskiej waluty, to jednak na horyzoncie znów pojawiły się ogólnoświatowe czynniki ryzyka w postaci twardego Brexitu i prezydentury Donalda Trumpa, która rozpocznie się już niebawem. Lokalnie awersję inwestorów może zwiększać propozycja rozwiązania problemów Frankowiczów, która obciąży banki. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,08 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Silny wiatr Brexitu

Wahania nastrojów wokół Brexitu powodują zamieszanie na wykresie funta. Informacje o możliwej twardej postawie premier Wielkiej Brytanii w kwestii opuszczania struktur Unii Europejskiej wywołały wyprzedaż brytyjskiej waluty, która w kulminacyjnym momencie osiągnęła wartość 4,95. Kluczowe dla tej waluty będzie wtorkowe przemówienie Theresy May. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,97 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
16.01.2017
Katarzyna Orawczak