W oczekiwaniu na wyniki rozmów G20. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.06.2019

W piątek rozpoczął się szczyt G20, który ma przynieść odpowiedź na dwa ważne pytania: czy zakończy się wojna handlowa między USA a Chinami i jak Europa zareaguje na amerykańskie dążenia do całkowitej izolacji Iranu. Co do końca wojny handlowej nie ma pewności, bo prezydentowi USA potrzebny jest wielki sukces, zaś Chiny nie mogą pozwolić sobie na to, by odpuścić. Niepewność o przyszłość kontaktów na linii Waszyngton-Teheran podnosi ceny ropy. W Europie spadek indeksu nastrojów w gospodarce, odrabianie strat franka i mozolna walka funta o umocnienie.

Bez rewelacji

Spadek nastrojów w gospodarce strefy euro do poziomu najniższego od trzech lat nie rokuje dobrze dla tempa wzrostu gospodarczego. Inflacja konsumencka okazała się zgodna z oczekiwaniami i wykazała dynamikę 1,1, co nie dodaje euro motywacji do umacniania się względem dolara. Dolar zresztą też nie jest w najlepszej kondycji. Trump z jednej strony atakuje Fed, z drugiej trzyma w niepewności inwestorów a propos ewentualnego końca wojny handlowej z Chinami. A jej szybkie rozwiązanie może być trudne, w końcu na starcie kampanii prezydenckiej Trump nie może pozwolić sobie na połowiczny sukces, jakim byłby kompromis. Dane makro z USA nie napawają optymizmem. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,13.

EUR/USD

źródło: Bankier.pl
EUR-USD kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy

Złotówka dobrze sobie radzi

Dane o wstępnym szacunku CPI za czerwiec wskazują na przyspieszenie inflacji w Polsce, a wyniki sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym okazują się nieco gorsze od prognz (5,6% z oczekiwanych 7,2%). W tym czasie złotówka w dalszym ciągu umacnia się wobec euro. Na początku wakacji tego roku za 1  EUR płacimy o 10 groszy mniej niż w roku ubiegłym. Dziś średni kurs EUR/PLN to 4,25.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl
EUR-PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy

Tani dolar

Złotówka korzysta ze słabnącego dolara i zyskuje na atrakcyjności. Ogólny sentyment spadkowy na dolarze chwilowo poprawia pozycję polskiej waluty, ale nie ma co liczyć na to, że amerykańska waluta nie odzyska wigoru. Póki co sytuacja dla kupujących dolara jest w Polsce pozytywna. Kurs USD/PLN w ostatnich dniach oddala się od 3,80 i dziś znalazł się na poziomie 3,73.

USD/PLN

źródło: Bankier.pl
USD-PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy

Bezpieczna przystań franka

W warunkach niepewności światowych rynków finansowych frank stanowi dla inwestorów bezpieczne miejsce inwestowania kapitału. Dobra kondycja szwajcarskiej waluty sprawia, że przyszedł czas odreagowania po kwietniowym spadku wartości CHF wobec złotówki. Frankowicze nie powinni się jednak obawiać wielkich skoków. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,83.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl
CHF-PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy

Szef zaraz przyjdzie

Choć wydaje się, że większa część świata już doskonale wie, kto będzie decydował o kształcie Brexitu, Wielka Brytania dopiero za miesiąc ogłosi nazwisko nowego premiera. Szef japońskiego MSZ zaapelował do przyszłego premiera o rozwagę przypominając, że rozmowy handlowe między Japonią a Wielką Brytanią nie będą możliwe bez rozsądnie wynegocjowanej umowy wyjścia z UE. O ile jednak wszyscy wierzą w Brexit, nikt nie może zagwarantować jak będzie on wyglądał. Ta niepewność odbija się natomiast na wartości waluty i kurs funta, nawet mimo niewielkich odbić, jest wciąż słaby. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,73.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
GBP-PLN kursy walut ekantor.pl komentarz walutowy kantor internetowy
28.06.2019
Ekantor.pl