Walka o pozycję (komentarz walutowy 18.01.2017)

Wystąpienie Theresy May w sprawie Brexitu wywołało wiele emocji na rynku. Słowa premier Wielkiej Brytanii nie zaskoczyły inwestorów i początkowo umocniły funta. O pozycję walczy dziś także dolar, którego siłę zachwiała niepewność związana z Donaldem Trumpem.

 

Dolar bez optymizmu

Nastroje na rynku walutowym nie sprzyjają dolarowi. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest rozczarowanie inwestorów słowami Donalda Trumpa, który zwrócił uwagę na wysoką wartość tej waluty. Obudziło to nowe niepewności, ponieważ do tej pory prezydent-elekt, którego oficjalne zaprzysiężenie zaplanowane jest na piątek, traktowany był jako czynnik wspierający notowania USD. Mimo dzisiejszego spadku, siła euro utrzymuje się i jego średnia wartość wyniosła dziś 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dzień przed ECB

Inflacja konsumencka ze Strefy Euro okazała się zgodna z przewidywaniami. Chociaż EUR/USD pozostał obojętny na tą informację, to w parze EUR/PLN można było zaobserwować wzrost atrakcyjności wspólnej waluty. W nadchodzącym czasie kluczowe będą sygnały z ECB. Na jutro zaplanowane jest posiedzenie banku w sprawie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian, ale dla inwestorów ważny będzie wydźwięk konferencji prasowej. Z kolei dzisiejsze dane z rynku pracy w Polsce po raz kolejny okazały się optymistyczne. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wieczorem wystąpi Janet Yellen

Dzisiejsza sesja przynosi korektę amerykańskiej waluty. Dolarowi wciąż jest jednak daleko do siły prezentowanej na początku roku. Środowy kalendarz przynosi wiele interesujących pozycji zza oceanu. Rynek zdążył się już zapoznać z odczytami dotyczącymi inflacji konsumenckiej. Inflacja bazowa CPI w ujęciu miesięcznym wyniosła 0.2%, co było zgodne z prognozami. Wieczorem inwestorzy przyjrzą się wystąpieniu prezes Fed, Janet Yellen. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 4,09.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank koryguje spadek

Po wczorajszym osłabieniu, do którego doszło w godzinach popołudniowych, frank skorygował swoją pozycję. Wahania do jakich dochodzi w obrębie tej waluty mają przede wszystkim związek z ogólnoświatowymi nastrojami. Kurs CHF/PLN nie zareagował bowiem na dzisiejsze dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w Polsce, gdzie odnotowano wzrost zarówno w  zatrudnieniu (5 798,9 tys.), jak i przeciętnym wynagrodzeniu (4635,77 zł). Średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła dziś 4,07 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

W sidłach Brexitu

Twarda postawa premier Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu nie zaskoczyła inwestorów, w związku z czym doszło wczoraj do aprecjacji funta. Dziś ruch ten jest wymazywany. Chociaż Brexit z każdym dniem staje się coraz bardziej prawdopodobny, to gospodarka kraju wydaje się być w dobrej kondycji. Solidne dane napłynęły z rynku pracy, gdzie odnotowano spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,02 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
18.01.2017
Katarzyna Orawczak