Wczoraj RPP, dziś protokół ECB. Komentarz walutowy 11.01.2018

Postawa RPP nie zmienia się, co nie pozwala myśleć o podwyższeniu stóp procentowych w Polsce w najbliższym czasie. W trakcie czwartkowej sesji uwaga rynku skupi się na protokole z posiedzenia ECB. W kalendarzu nie brakuje również interesujących danych.

 

Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Wczoraj odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jak się można było spodziewać, w trakcie spotkania nie doszło do zmiany stóp procentowych i zgodnie ze słowami Adama Glapińskiego – nie powinniśmy się spodziewać takiego kroku na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy. Złoty nie zareagował na tę informację.

 

Protokół z posiedzenia ECB

Dziś rynek skoncentrowany będzie na innym banku. O godzinie 13:30 ma zostać opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Biorąc pod uwagę, że plany Fed na 2018 rok nie stanowią większej tajemnicy, a co za tym idzie są już przez inwestorów wyceniane, to informacje płynące z ECB mogą odegrać niemałą rolę w notowaniach EUR/USD.

 

Dane: roczne PKB Niemiec

W czwartkowym kalendarzu makro zbyt wielu danych nie ma. O godzinie 10:00 poznaliśmy szacunkową dynamikę PKB Niemiec za 2017 rok, która wyniosła 2,2%. Wynik, choć poniżej prognoz, to jednak trzeba przyznać, że przyzwoity. W drugiej części dnia uwaga skierowana zostanie na Stany Zjednoczone, gdzie m.in. opublikowana zostanie ilość wniosków dla bezrobotnych.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

 

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Szacunki rocznej dynamiki PKB (r/r) – Niemcy

11:00 Produkcja przemysłowa – Strefa Euro

13:30 Protokół z posiedzenia ECB- Strefa Euro

14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA

14:30 Inflacja producencka – USA

21:30 Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (William Dudley) – USA

11.01.2018
Katarzyna Orawczak