Więcej emocji w połowie tygodnia. Komentarz walutowy 12.02.2018

Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny prezentuje się skromnie. Na ważniejsze publikacje trzeba więc będzie poczekać. Najwięcej zainteresowania w tym tygodniu wzbudzać będą dane z USA.

 

Krótki kalendarz danych

W poniedziałek, pod względem makroekonomicznym, niewiele się wydarzy i to zarówno w kraju, jak i na świecie. Na znaczące odczyty trzeba zatem czekać. Więcej emocji może pojawić się w połowie tygodnia, kiedy to zaczną napływać dane na temat inflacji oraz PKB. Szczególne zainteresowanie wzbudza środowy odczyt inflacji CPI za styczeń w USA.

 

Giełda wciąż na uwadze

Tydzień po tym, jak amerykańskie indeksy na Wall Street zaczęły spadać, sytuacja na giełdzie wciąż pozostaje tematem numer jeden w świecie finansów. Nie jest to co prawda temat, który wywoływałby panikę na rynku walutowym, ale inwestorzy bez wątpienia śledzić będą atmosferę na giełdzie. Pod tym kątem rozpatrywane będą również dane ze Stanów Zjednoczonych.

 

W kolejnych dniach dane z kraju

Przy tak skromnym kalendarzu jak dziś, można na chwilę się zatrzymać i spojrzeć na to, co w najbliższym czasie publikowane będzie w Polsce. W nadchodzących dniach zaprezentowany zostanie wstępny PKB za IV kw.(środa), styczniowa inflacja CPI (czwartek), a także dane o sytuacji na rynku pracy (piątek). Choć krajowych odczytów nie zabraknie, złoty najprawdopodobniej pozostanie pod wpływem atmosfery na szerokim rynku.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:15 Inflacja konsumencka – Szwajcaria

12.02.2018
Katarzyna Orawczak