Wraca apetyt na dolara (komentarz walutowy 30.01.2017)

Zainteresowanie działaniami Donalda Trumpa nie maleje, mimo to po kilku dniach powraca sentyment do amerykańskiej waluty. Z punktu widzenia inwestorów w najbliższym czasie ważne mogą okazać się nie tylko dane, ale również nastroje panujące wśród przedstawicieli Fed.

 

Dolar w górę

W trakcie dzisiejszej sesji wspólna waluta odnotowała spadek na rzecz dolara, mimo że piątkowe dane z USA dotyczące dynamiki PKB za IV kwartał okazały się rozczarowujące.  Nadchodzący tydzień przepełniony będzie odczytami z tego kraju, jednak większość uwagi inwestorów skupi się na środowym posiedzeniu FOMC w sprawie stóp procentowych. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dobra pozycja złotego

Dzisiejszy dzień przynosi kontynuację spadkowej tendencji euro względem złotego, co ma związek z sytuacją mającą miejsce w głównej parze walutowej. Krajowy kalendarz danych makroekonomicznych był dziś pusty, natomiast z Niemiec napłynęły dane na temat inflacji konsumenckiej, które okazały się zgodne z oczekiwaniami. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła dziś 4,33 PLN.
EUR/USD

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

Słabsze dane dotyczące PKB oraz kolejne decyzje prezydenta Trumpa nie przeszkodziły dolarowi w umocnieniu pozycji. Dziś amerykańska waluta zmierzyła się z informacjami na temat dochodów i wydatków mieszkańców USA, które wykazały wzrost dynamiki, ale nie tak silny jakiego spodziewali się inwestorzy. Po południu rynek zapozna się jeszcze z raportem podpisanych umów kupna domów. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 4,06.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Nadal stabilnie

Wciąż spokojnie prezentuje się wykres franka szwajcarskiego, co może mieć związek z ogólnoświatowymi nastrojami, ale również nie najgorszą kondycją gospodarczą Polski. Krajowe kalendarium najbliższych dni prezentuje się skromnie, jednak inwestorzy zwrócą uwagę na dane z rynku pracy oraz indeks PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,06 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Zatrzymanie spadków

W piątek odbyło się spotkanie premier Wielkiej Brytanii z prezydentem USA, którego celem jest  m.in. wypracowanie umowy handlowej pomiędzy tymi krajami. Donald Trump podtrzymał swoje poprawcie dla Brexitu. W trakcie dzisiejszej sesji funtowi udało się wyhamować ostatni spadek notowań i jego średnia wartość osiągnęła 5,09 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
30.01.2017
Katarzyna Orawczak