Wybory na pierwszym planie. Podsumowanie tygodnia. (Komentarz walutowy 17-21.04.2017)

W ostatnich dniach nie zabrakło interesujących publikacji makroekonomicznych, jednak uwaga inwestorów skupiała się przede wszystkim na wyborach – zarówno tych mających się odbyć w niedzielę we Francji, jak i tych zapowiedzianych na 8. czerwca przez premier Wielkiej Brytanii.

 

Czas mocniejszego euro

Ten tydzień sprzyjał euro w głównej parze walutowej. Za rosnący kurs EUR/USD w pewnym stopniu odpowiedzialne było zmniejszenie oczekiwań, co do najbliższych decyzji podejmowanych przez Fed. Czynnik ten jednak pod koniec tygodnia stracił na sile. I choć w tym czasie nie zabrakło danych makro, to dla rynku kluczowe były przede wszystkim emocje związane z wyborami. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Francuzi niebawem zdecydują

Choć danych ze Strefy Euro w ostatnich dniach nie było zbyt wiele, to jednak mogły one wywołać zainteresowanie. W przeważającej części okazały się one lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Pozytywnie zaskoczyły indeksy PMI oraz wyniki sprzedaży detalicznej. Publikowane one jednak były w czasie, w którym pierwszoplanowe znaczenie mają wybory we Francji. Pierwsza tura odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Odwrócenie relacji

Do środy dolar tracił wobec złotego, jednak w połowie tygodnia można zauważyć odwrócenie relacji. Sytuacja taka w pewnym stopniu wynikała ze zmienności nastawienia wobec polityki Rezerwy Federalnej. W pierwszej połowie tygodnia czerwcowa decyzja o podniesieniu stóp zdawała się oddalać, natomiast w kolejnych dniach czynnik ten zaczął się wygaszać. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,98 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

Podobne rozłożenie sił pomiędzy walutami można było zaobserwować w parze CHF/PLN. Umocnienie franka pod koniec tygodnia pokazuje, że napięcia geopolityczne i niepewność związana z wyborami nie sprzyja ryzykownym aktywom. W krajowym kalendarzu makro nie zabrakło ciekawych danych. Sporym zaskoczeniem okazały się zarówno dane z rynku pracy, jak i odczyt produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Frank uzależniony był jednak od nastrojów ogólnoświatowych i dziś jego średni kurs wyniósł 3,99 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Wybory wsparły funta

Emocji nie zabrakło również w parze z funtem. Brytyjska waluta zyskiwała w tym tygodniu na wartości w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem przez premier Wielkiej Brytanii przedterminowych wyborów. Odbędą się one 8. czerwca. Nie można jednak wykluczyć zmniejszenia euforii, bowiem program Theresy May może być blisko związany z wizją tzw. “twardego Brexitu”. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 5,11.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.04.2017
Katarzyna Orawczak