Wystąpienie prezydenta. Komentarz walutowy 25.09.2017

W trakcie dzisiejszego wystąpienia prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoją propozycję zmian w sądownictwie. Nowelizacja ustawy o KRS będzie jednak wymagać zmian w konstytucji. Na szerokim rynku uwagę natomiast przyciągały wystąpienia członków Fed oraz ECB, w tym również Mario Draghiego.

 

Euro traci

Słabszą sesję odnotowało dziś euro. Kurs EUR/USD osunął się dziś do  1,18. Wspólnej walucie nie sprzyja m.in. atmosfera polityczna. Wysoka pozycja w wyborach do niemieckiego Bundestagu osiągnięta przez skrajną prawicę mogła przebudzić dawne niepokoje w Europie. Z kolei po stronie amerykańskiej wizja reformy podatkowej D.Trumpa  jest czynnikiem wspierającym dolara. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nastroje słabsze od prognoz

W kalendarzu danych makroekonomicznych nie znalazło się dziś zbyt wiele danych. Uwagę przykuwał indeks instytutu Ifo , obrazujący nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców. Odczyt okazał się pewnym rozczarowaniem. W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy mieli również możliwość wsłuchać się w słowa reprezentantów Europejskiego Banku Centralnego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar w górę

Na północ wykresu pnie się dziś dolar w parze ze złotym. Amerykańskiej walucie sprzyja bowiem nie tylko atmosfera wokół możliwej reformy podatkowej, ale również wokół planów Rezerwy Federalnej, która jeszcze w tym roku może zdecydować się na trzecią podwyżkę stóp procentowych. Dziś w inwestorzy mieli możliwość poznać stanowisko dwóch członków Fed. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,59 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Prezydenckie projekty

W Polsce kluczowym wydarzeniem było dzisiejsze wystąpienie Andrzeja Dudy. Prezydent przedstawił propozycję, zawetowanych przed dwoma miesiącami ustaw o SN i KRS. Ta druga wymagać będzie zmian w konstytucji – to z kolei może wywołać kolejne niepewności na złotym. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,69 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

May o brexicie

Po wystąpieniu premier Wielkiej Brytanii we Florencji funt pozostaje relatywnie silny. W trakcie przemówienia Theresa May powiedziała m.in. że jej kraj ma nadzieję na wypracowanie dwuletniego okresu przejściowego. Dziś zabrakło wiadomości z tego kraju, a średnia wartość funta wyniosła 4,85 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
25.09.2017
Katarzyna Orawczak