Chat with us, powered by LiveChat

Wyzwania ostatnich dni. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 19-23.06.2017)

Minął rok od decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej, a kształt przyszłych relacji wciąż jest dużą niewiadomą. Donald Tusk snuje marzenia o zatrzymaniu Wielkiej Brytanii w obrębie wspólnoty, inwestorzy boją się trudnego rozwodu, a funt odnotowuje wahania. W tym tygodniu spore zainteresowanie wywoływała jednak sytuacja w USA.

 

Plany wciąż niepewne

Czy czerwcowa podwyżka stóp procentowych w USA jest ostatnią w tym roku? Część rynku podsycana “jastrzębiami” słowami, których po stronie Fed nie zabrakło wierzy, że nie. Inna część skierowała jednak uwagę na dane makro, które wygaszają oczekiwania względem kolejnego takiego kroku ze strony banku. Starcie tych emocji wywoływało wahania na głównej parze. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,11.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

Euro to w górę to w dół

Ten tydzień przyniósł wiele pytań o przyszłość złotego. W pierwszej połowie polska waluta traciła na mocy wzrastającej awersji do ryzyka, natomiast druga część była dla niej nieco spokojniejsza. Pod względem danych makro tydzień prezentował się wyjątkowo skromnie. Poza informacjami płynącymi ze Szczytu Unii Europejskiej, które de facto zaczęły pojawiać się dopiero w czwartek uwagę przykuły piątkowe, mieszane odczyty PMI zarówno w Eurolandzie, jak i w Niemczech. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,23.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Pytania o plany Fed i Trumpa

Pierwsze dni tygodnia to również osłabienie złotego w parze z dolarem, jednak aprecjacja amerykańskiej waluty zaczęła się wyciszać, po czym nastąpił spadek. Dolar mógł jeszcze nie powiedzieć jednak ostatniego słowa i w nadchodzącym czasie wiele zależeć będzie od danych makro. W tym tygodniu powrócił również temat realizacji planów gospodarczych Donalda Trumpa. Średnia wartość dolara wyniosła dziś z kolei 3,78 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z kraju nie mają mocy

Po krajowej stronie niewiele się działo. Choć danych nie zabrakło. Wyższe płace w Polsce, słabszy odczyt sprzedaży detalicznej oraz wzrost dynamiki produkcji przemysłowej nie zdołały wpłynąć na nastawienie inwestorów do złotego. Swoistym hamulcem jest “gołębia” postawa RPP, która została w czwartek potwierdzona raportem z ostatniego posiedzenia w sprawie stóp procentowych. Dziś średnia wartość franka osiągnęła 3,89 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt pełen wahań

To był ważny tydzień dla Wielkiej Brytanii. Tydzień rocznicowy został przywitany rozpoczęciem negocjacji w sprawie Brexitu. Inwestorzy wyrazili obawy o trudny ich przebieg, choć nie zabrakło również optymistycznych wieści. Donald Tusk zdaje się wciąż marzyć o wspólnocie złożonej z 28 państw, a Theresa May nie przekreśla przyszłości Polaków na Wyspach. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,81 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

23.06.2017
Katarzyna Orawczak