Wzrost funta po komunikacie BoE. Komentarz walutowy 14.09.2017

Dziś dwa banki zaprezentowały swoje stanowisko w kwestii polityki pieniężnej: SNB oraz BoE. W kraju uwagę przykuwa utrzymująca się presja na złotym

 

Dolar – poprawa atmosfery

Nastroje wokół dolara widocznie się uspokoiły. Teraz dla amerykańskiej waluty ważne mogą okazać się dane. W tym dzisiejsze informacje na temat inflacji konsumenckiej. Natomiast 20 września odbędzie się kolejne posiedzenie FOMC. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro trzyma się silnie

Problemy ma natomiast polska waluta. Złoty podtrzymuje słabszą pozycję, co jest m.in. wynikiem wiadomości napływających ze strony UE. Wtorkowy komunikat KE przypomniał inwestorom o niepewnościach wokół złotego. Przed weekendem w Eurolandzie uwagę przykuwać będą przede wszystkim wystąpienia członków ECB. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Złoty stracił również wobec dolara

Słabszy jest złoty również względem dolara. Jeszcze dziś zaprezentowane zostaną ważne dane ze Stanów Zjednoczonych. Mowa o inflacji konsumenckiej oraz ilości wniosków dla bezrobotnych. Dolar zyskuje m.in. na fali oczekiwań, co do możliwości linii porozumienia między Trumpem, a Kongresem. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,59.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

SNB – decyzja w sprawie stóp

Dziś o 9:30 oczy uwaga rynku skierowana była na Szwajcarię. Po słabszych danych z tego kraju interesująca była postawa SNB. Do zmiany polityki pieniężnej nie doszło – czego rynek rzecz jasna się spodziewał – jednak gołębi komunikat osłabił nieco pozycję franka. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,72.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt silnie w górę

Zupełnie inaczej rzecz prezentuje się na wykresie brytyjskiej waluty. Po dzisiejszym komunikacie ze strony BoE funt mocno zaznaczył swoją pozycję w parze ze złotym. BoE nie zdecydował się co prawda na zmianę stóp procentowych, jednak nie można wykluczyć takiego kroku w przyszłości. Dziś średnia wartość GBP pokazała 4,79 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
14.09.2017
Katarzyna Orawczak